استقرار شعبه ویژه حقوقی پلاسکو/عامل انسانی علت آتش‌سوزی وتخریب

شهردار تهران گفت: محل کسب و کار موقت برای حادثه‌دیدگان پلاسکو فراهم می‌شود. از سوی دیگر معاون امنیتی استاندار تهران عامل انسانی را علت وقوع آتش سوزی و تخریب پلاسکو عنوان کرد.


غذا خوردن روی زمین فوایدی دارد

اگر همیشه روی زمین می نشینید و بدنتان انعطاف کافی دارد، به طوری که شانه هایتان اندکی به سمت عقب متمایل باشد و ستون فقرات کشیده و قوز نکرده باشد، ...


جمعیت واقعی مراسم تشییع آیت الله هاشمی چقدر بود؟

برخی رسانه ها جمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی را سه تا 4 میلیون نفر اعلام کرده اند. جالب آنکه حسینعلی امیری معاون پارلمانی ...


سلفی با فجایع منشا روانشناختی دارد/ نیازمندان به «دیده شدن»!

یک جامعه‌شناس معتقد است نبود امکان‌های مناسب و کافی برای ارضا نیاز به دیده شدن موجب می‌شود برخی به دنبال ارضا این احساس حتی در بحران‌هایی ...


عکس/جان‌فشانی در وقت‌های اضافه

آتشی که به جان ساختمان کناری پلاسکو افتاد، مهار نمی‌شد/ یکی از آتش‌نشانانِ جان بر کف برای مهار آن از پنجره دل به آتش زد


هزار میلیارد تومان در بورس دود شد

هزار میلیارد تومان در بورس دود شد

اقتصاد | شنبه ۰۷ شهريور ۹۴ ساعت ۱۰:۳ | نسخه چاپي

بازار سهام از شهریورماه سال ۱۳۹۳ تا به امروز فراز‌ونشیب‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته به طوری که اگر بگوییم در چند سال اخیر یکی از پرنوسان‌ترین دوران خرید و فروش سهام طی ۱۲ ماه اخیر در تالار شیشه‌ای رقم خورده، با مشاهده آمار می‌توانیم آن را تایید کنیم. این گزارش در نظر دارد تا با ارزیابی اوضاع کلی بازار سهام در بازه زمانی شهریور‌ماه ۹۳ تا ۹۴ دو معیار اصلی ارزیابی‌کننده این بازار را مورد بررسی قرار دهد.
به گزارش جهان صنعت، رسیدن به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را می‌توان مهم‌ترین تحول در ۱۲ ماه اخیر دانست که بازار سرمایه ایران را نیز تحت تاثیر قرار داد. هرچند واکنش سهامداران به این اتفاق همه فعالان و مسوولان را غافلگیر کرد اما به هر حال یکی از بزرگ‌ترین ابهام‌های حداقل ۱۰ سال اخیر بازار سرمایه ایران که همان تحت‌فشار بودن اقتصاد بود، در حال برطرف شدن قطعی است و گشایش‌های عمده‌ای در انتظار همه صنایع بازار سرمایه ایران در ابعاد داخلی و به خصوص خارجی است یا پایین آمدن هزینه‌های تولید در فرآیند عملکرد شرکت‌ها شکل خواهد گرفت. در سویی دیگر ورود سرمایه‌های خارجی بازار ۳۰ سرمایه طبیعتا رونق‌بخش معاملات در این بازار خواهد بود. در کنار این موارد ایجاد شور‌واشتیاق بیشتر در بین سهامداران که براساس تحولات جاری و قطعی بالاست به راحتی فضای سرد معاملاتی فعلی را به کانونی از هیجان و طراوت داد‌وستد سهام در تالار شیشه‌ای تبدیل خواهد کرد. فضای معاملاتی فعلی که نشات‌گرفته از ترس و بیم بازیگران خرد و کلان این بازار است در یک دوره زمانی کوتاه بعد از اجرای قطعی توافق به راحتی تغییر خواهد کرد. در ادامه این گزارش به تحرک و نوسان‌های شاخص کل و ارزش بازار در طی ۱۲ ماه اخیر می‌پردازیم.
روند شاخص کل در ۱۲ ماه اخیر
در یک نگاه کلی شاخص کل معاملات در روز ۴ شهریورماه ۹۳ بعد از پایان معاملات آن روز روی عدد ۷۳ هزار و ۵۴۰ واحد تثبیت شد. دقیقا یک‌سال بعد یعنی در تاریخ چهارم شهریور‌ماه ۹۴ یعنی چهارشنبه هفته گذشته شاخص کل در آخرین روز معاملاتی اولین هفته مردادماه به ۶۴ هزار و ۲۰۶ واحد رسید. نماگر بورس به عنوان پارامتری که یک نگاه کلی از وضع عمومی بازار سهام را به فعالان و مخاطبان خود نشان می‌دهد در بازه زمانی ۳۶۵ روز گذشته نزدیک به ۱۰ هزار واحد افت را در این ۱۲ ماه منتهی به چهارم شهریور‌ماه ۹۴ تجربه کرده و با افت ۹ هزار و ۳۳۴ واحدی عمیق شدن ریزش‌های بورس در یک‌سال گذشته را به خوبی نشان می‌دهد. این عدد مشخص می‌کند که شاخص بورس به طور میانگین در هر ماه ۷۷۷ واحد ریزش را تجربه کرده است. براساس آمارهای موجود بیشترین رشد شاخص در یک‌سال گذشته در روز چهارم آذر‌ماه ۱۳۹۳ به ثبت رسیده و نماگر با رسیدن به ۷۴ هزار و ۷۴۰ واحد بالاترین صعود در ۱۲ ماه اخیر را در تابلو‌های آمار بورس به ثبت رسانده است. اما در اتفاقی جالب برخلاف همیشه که آغاز سال معاملاتی در بورس با رونق‌های خوبی طی سالیان گذشته مواجه بود در سال ۹۴ برخلاف همیشه و دقیقا در اولین روز معاملاتی، شاخص کل بورس با رسیدن به ۶۲ هزار و ۸۸۵ واحد بیشترین افت را در ۱۲ ماه اخیر برای دوره زمانی «چهارم شهریور‌ماه ۹۳ تا چهارم شهریور‌ماه ۹۴» تجربه کرد و این رفتار سهامداران در اولین روز معاملاتی سال بورس حاوی پیام‌های خاصی از آینده این بازار بود. هرچند این افت بیشتر تحت تاثیر بازگشایی حاشیه‌ساز نمادهای گروه پالایشی در تالار شیشه‌ای روی داد اما گذشت زمان ثابت کرد که تنها این عامل باعث افت بازار نیست. افزون بر این شاخص بورس طی شش ماه اخیر معاملات در سال‌جاری تنها با ۱۳۲۱ واحد رشد به خوبی نشان می‌دهد که اوضاع معاملات در تالار آنچنان که باید پررونق باشد، نیست و همه چیز تحت تاثیر تحولات و رویدادهای سیاسی و اقتصادی است.
روند ارزش بازار در ۱۲ ماه اخیر
از سویی دیگر یکی از آمارهایی که همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بازار سهام در همه بازارهای مالی دنیا و البته ایران قرار می‌گیرد، ارزش بازار است که این پارامتر هم طی یک‌سال اخیر و در بازه زمانی «چهارم شهریور‌ماه ۹۳ تا چهارم شهریور‌ماه ۹۴» نوسان‌های زیادی را به ثبت رسانده است. تنها مقایسه ارزش بازار سهام در چهارم شهریور‌ماه ۹۳ با شهریور‌ماه ۹۴ به روشنی عمق فاجعه دود شدن سرمایه‌ها را در بورس ایران به خوبی نشان می‌دهد. بر اساس آمارهای موجود ارزش بازار در روز چهارم شهریورماه ۹۳ به میزان ۳۳۳۰۰۰ میلیارد تومان بوده است که این ارزش در چهارم شهریور‌ماه ۹۴ به ۲۷۶۰۰۰ میلیارد تومان رسیده که مشخص می‌کند حداقل نزدیک به ۵۷۰۰۰ میلیارد تومان از سرمایه سهامداران در بورس ایران دود شده و به آسمان‌ها رفته است. بزرگی و ارزش این عدد را وقتی می‌توان بیشتر درک کرد که بگوییم ۵۷۰۰۰ میلیارد تومان، ۱۹ برابر ارزش بزرگ‌ترین فساد قطعی در اقتصاد ایران است که به تازگی از سوی محسنی‌اژه‌ای، معان اول قوه قضاییه و البته سخنگوی قوه قضاییه اعلام شد و پرونده متهم این پرونده ۲۰۹ جلد دارد که هر جلد حداقل ۲۰۰ صفحه است. حال به خوبی می‌توان قضاوت کرد این حجم از پول در بورس دارای چه اندازه‌ای است. اینکه بورس ذاتا با نوسان همراه بوده و خواهد بود، بر هیچ تحلیلگر و فعالی در این بازار پوشیده نیست اما آمارهای جهانی نیز به روشنی نشان می‌دهد کمتر بورسی در دنیا وجود دارد که این حجم از سرمایه‌ها به‌راحتی در بازار سهام از بین برود.
افزون بر این چهارم شهریور‌ماه ۹۴ ارزش بازار با رسیدن به ۳۳۶۰۰۰ میلیارد تومان بیشترین رشد را به ثبت رسانده است اما در اتفاقی جالب روز چهارم شهریور‌ماه ۹۴ یعنی دقیقا سه روز قبل و در آخرین روز معاملاتی بورس در اولین هفته شهریورماه ارزش بازار با رسیدن به ۲۷۶۰۰۰ میلیارد تومان بیشترین سقوط را در دوره زمانی ۱۲ ماه اخیر «چهارم شهریور‌ماه ۹۳ تا چهارم شهریور‌ماه ۹۴» را تجربه کرده که این افت و زمان آن نیز به خوبی اوضاع بورس را در این روزها نشان می‌دهد. به هر حال این گزارش تنها به دو آمار اصلی از میان چندین آمار مهم و تاثیرگذار همانند «شاخص بازار‌ها، حجم معاملات، تعداد معاملات و...» پرداخته و با ارزیابی سایر پارامترها به روشنی مشخص می‌شود که وضعیت بورس در همه آمارها خیلی نمی‌تواند مثبت باشد. با این وضعیت و تحولات پیش‌رو می‌توان امید داشت که اتمسفر تالار به سمت چشم‌اندازهای مثبت حرکت کند اما این امر مستلزم برنامه‌ریزی هدایتگران و مسوولان این بازار است که در حال حاضر فقط مشغول نظاره‌کردن هستند و در یک انفعال کامل قرار دارند و ادامه این روند و در پیش نگرفتن سیاست‌های اجرای صحیح و دقیق‌تر، این فضا را نه‌تنها عوض نمی‌کند بلکه عمق ریزش‌ها را بیشتر خواهد کرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟