مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


سکته مغزی پیامد خطرناک عارضه فیبریلاسیون دهلیزی

سلامت | سه شنبه ۱۴ شهريور ۹۶ ساعت ۹:۲۹ | نسخه چاپي

تشکیل لخته خون در قلب و پرتاب آن به نقاط مختلف عروق بدن، مهمترین نگرانی در مورد بیماری فیبریلاسیون دهلیزی نسبت به سایر آریتمی های قلبی است که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

به گزارش مهر، دکتر مجید حق جو متخصص الکتروفیزیولوژی قلب با بیان اینکه شیوع بیماری فیبریلاسیون دهلیزی بنا به سن و جنسیت در جوامع مختلف متفاوت است گفت: با افزایش سن شیوع این بیماری بیشتر میشود بگونه ای که در افراد زیر ۶۰ سال کمتر از ۲ دهم درصد و در افراد بالای ۸۰ سال تا۱۷درصد نیز میرسد.

عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمانی شهید رجایی افزود: این بیماری در مردان بیشتر است و عواملی چون پر فشاری خون، بیماری های دریچه ای و ساختاری قلب مثل کاردیومیوپاتی، دیابت، مصرف سیگار، چاقی، تیروئید ومصرف الکل نقش اثر گذاری در بروز و شیوع آن دارد.

حق جو با اشاره به اینکه در چند سال اخیر موفقیتها و رخدادهای خوبی در خصوص این بیماری اتفاق افتاده است، تصریح کرد: مهمترین نگرانی در مورد این بیماری نسبت به سایر آریتمی های قلبی، تشکیل لخته خون و پرتاب آن به نقاط مختلف عروق بدن است که میتواند منجر به سکته مغزی، نابینایی، صدمه به احشاء، کبد، کلیه و حتی سکته قلبی شود.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از علائمی چون تپش قلب، تنگی نفس، نارسایی قلب، سردرد و سرگیجه است افزود:  باید در ابتدایی ترین اقدامات جلوی ایجاد لخته در قلب و حرکت آن به سایر نقاط بدن گرفته شود.

این محقق و درمانگر کشورمان گفت: متاسفانه در زمینه پیشگیری از ایجاد لخته، سالها فقط دارو وارفارین را در اختیار داشتیم که نیاز به آزمایشات مرتب و منظم انعقادی خون، رعایت نکات مختلف غذایی و تغذیه ای همچنین احتمال خونریزی های ناگهانی  وعوارض مختلف بود.

وی گفت: امروزه با نسل جدیدی از داروهای ضد انعقادی از جمله دابیگاتران و ریواروکسابان(زالربان)، بسیاری از نگرانی ها و نیاز به پایش و مراقبتهای خاص محدود شده است.

حق جو با بیان اینکه متخصصان در بسیاری از مواقع با وارفارین مشکل داشتند گفت: در خصوص این داروی قدیمی، عدم تعادل در مصرف دارو یا منطبق با نیاز بدن موجب خونریزی یا حتی برعکس موجب لخته شدن خون میگردید؛ همچنین مصرف غذا، آنتی بیوتیک و برخی داروها متاسفانه در عملکرد داروهای قدیمی تاثیر سوء ایجاد میکرد ولی خوشبختانه بسیاری از داروهای جدید این مشکلات را ندارند.

عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمانی شهید رجایی با یاد آوری این نکته که درمانهای غیر دارویی موسوم به کاتتر ابلیشن نیز توسعه چشمگیری داشته است گفت: این درمانها بدون جراحی و تقریبا همانند آنژیوگرافی صورت می پذیرد که می تواند موجب درمان اساسی و قطعی فیبریلاسیون دهلیزی گردد.

حق جو گفت: کرایوبالون ابلیشن، آخرین متد نوین محسوب میشود که تحت عنوان فریز شناخته شده است واز سوی دیگر  تا مدتها از امواج رادیوفرکوئنسی برای درمان این عارضه استفاده میشد اما امروزه ازانرژی گرمایی و یا سرما استفاده می شود.

این متخصص الکتروفیزیولوژی قلب افزود: طراحی نوعی بالن که قابلیت انتقال سرمای مخصوصی دارد کارآیی و بازده تکنیک از ۶۰تا۷۰ درصد در گذشته را به حدود ۸۵ درصد ارتقاء داده است همچنین احتمال عود مجدد را کاهش داده و در کوتاهترین زمان با بیشترین بازده قابل انجام خواهد بود.

عضو ارشد انجمن الکتروفیزیولوژی قلب با تاکید بر اینکه امروزه از درمان های کاتتر ابلیشن در بیماران جوانتر، حتی گاهی اوقات قبل از دارو درمانی  به عنوان خط اول درمان استفاده میشود، گفت: در خصوص داروهای کنترل ضربان قلب نیز داروهای جدیدی به بازار عرضه شده است. جعبه ابزار درمان A.F اکنون کاملتر از گذشته است و راههای متعددی برای درمان بسته به سن، جنس و میزان بیماری در اختیار داریم.

حق جو با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان شیوع این بیماری در کشور حدود ۲درصد است، گفت: تپش قلب شایعترین علامت این بیماری محسوب میشود، اگرچه در حالت استراحت نیز این تپش ناگهانی محسوس است و احساس دلشوره، تنگی نفس، سرگیجه و حتی بیهوش شدن سایر علائمی است که در هر هر فرد با دیگری تفاوت دارد.

وی با هشدار در خصوص اینکه متاسفانه گاهی اوقات اولین علامت این بیماری سکته مغزی و یا پرتاب لخته به سایر نقاط بدن و حتی نارسایی قلبی است، گفت: با توجه به اهمیت فراوان این بیماری در دنیا روزی را تحت عنوان روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی قرار داده اند چون میتواند در واقع صدمه اقتصادی و انسانی جبران ناپذیری وارد کند.

حق جو گفت: امسال برای نخستین بار است که روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی با حضور بیماران، افراد بالای ۶۰ سال، خانواده ها و پزشکان در بیمارستان قلب شهید رجایی، صبح شنبه ۱۸ شهریور ۹۶ به همت انجمن قلب ایران و داروسازی عبیدی در محل سالن همایش هتل قلب بیمارستان رجایی تهران برگزار می شود.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟