مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


نمایشگاه خودروهای کلاسیک در آلمان‎

در این نمایشگاه انواع موتور سیلکت های قدیمی و محصولات بنز و پورشه نمایش داده شد.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


محوریت جامعتین، جایگاه مبهم مصباح یزدی

محوریت جامعتین، جایگاه مبهم مصباح یزدی

سیاست | چهارشنبه ۲۸ مرداد ۹۴ ساعت ۲۰:۵۴ | نسخه چاپي

ساز و کار تشکیل «شورای هماهنگی اصولگرایان» اعلام شد، اما نامی از آیت‌الله مصباح یزدی برده نشده است.

به نوشته ایران، روز گذشته محسن کوهکن، نایب رئیس «جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری» در گفت‌وگویی اعلام کرد متعاقب دیدار محمدرضا باهنر با دبیرکل و اعضای «جامعه روحانیت مبارز»، مقرر شد «شورای هماهنگی اصولگرایان» با حضور نمایندگان «احزاب» اصولگرا و به محوریت «جامعتین» تشکیل شود. به گفته او، اعضای این شورا به صلاحدید «جامعه روحانیت مبارز» و به روش «اقناعی» و «توافقی» انتخاب خواهند شد.
کوهکن در گفت‌و‌گو با فارس، همچنین خبر داد کمیته‌های سه ضلعی و چند ضلعی که برای وحدت انتخاباتی اصولگرایان فعال شده‌اند، منحل شده و آنان نیز به این شورا می‌پیوندند.  «شورای هماهنگی اصولگرایان» عنوان تشکل جدیدی است که اصولگرایان در پی تشکیل آن هستند؛ نهادی که بتواند مجموعه نیروهای این جریان را در آستانه انتخابات زیر یک چتر و در یک فهرست انتخاباتی جمع کند.
ایده‌ای که از مدت‌ها پیش در این اردوگاه مطرح بود و هفته گذشته احزاب هفده‌گانه عضو «جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری» به محمدرضا باهنر، دبیرکل این تشکل مأموریت دادند موضوع را با دبیرکل «جامعه روحانیت مبارز» در میان بگذارد. مأموریتی که به گفته کوهکن انجام شده و این نهاد روحانی علاوه بر موافقت با تشکیل این شورا، نقش محوری در تعیین اعضا به عهده گرفته است. هر چند نکاتی که روز گذشته از سوی نایب رئیس «جبهه پیروان» اعلام شد، می‌تواند خبر خوشی برای این جریان تلقی شود اما یک کلیدواژه در سخنان وی، پرسش‌های جدیدی را در این باره مطرح کرد.
کوهکن در شرایطی بر محوریت «جامعتین» برای تشکیل شورای هماهنگی تأکید کرد که اندکی پیش از آن غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی «جامعه روحانیت مبارز» خبر داده بود اعضای «حزب پایداری» اصرار دارند آیت‌الله مصباح یزدی در کنار دبیران کل «جامعتین» یعنی آیت‌الله موحدی کرمانی و آیت‌الله محمد یزدی  از محورهای تصمیم‌گیری انتخاباتی اصولگرایان باشد؛ پیشنهادی که به معنای اضافه شدن ضلع سوم به محوریت  دو ضلعی و سنتی این اردوگاه، یعنی سکانداری «جامعه روحانیت مبارز» و «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» بود. هرچند حضور آیت‌الله مهدوی کنی در رأس «جامعه روحانیت مبارز»، دایره نفوذ این نهاد روحانی را در تشکل‌های اقماری اصولگرایان بیشتر می‌کرد، اما جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، همواره هویتی مستقل و سوای نام و عنوان دبیران کل خود داشتند. این، همان عقبه‌ای  است که آیت‌الله مصباح یزدی از داشتن آن محروم است، زیرا وی فقط ریاست «مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)» را برعهده دارد و پس از حمایت‌های شدید او از احمدی‌نژاد و دولتش، در ایام پایانی حیات دولت دهم، زعامت یاران پیشین احمدی‌نژاد را عهده‌دار شد که در کسوت منتقدان رئیس دولت سابق ظاهر شده بودند. گروهی که امروز تحت عنوان «پایداری» شناخته می‌شوند و اصرار دارند آیت‌الله مصباح یزدی هم در کنار «جامعتین» به یکی از محورهای راهبری اصولگرایان تبدیل شود پیشنهادی که اتفاقاً از سوی «حزب مؤتلفه اسلامی» و «جمعیت ایثارگران» نیز  پذیرفته شد. محمدنبی حبیبی، دبیرکل «حزب مؤتلفه اسلامی» در نشست خبری اخیر خود اعلام کرد تشکل‌های «پایداری»، «مؤتلفه اسلامی» و «جمعیت ایثارگران»، فرمول محوریت «سه آیت‌الله» شامل محمد یزدی، موحدی کرمانی و مصباح یزدی را پذیرفته‌اند.
این خبر در شرایطی منتشر شد که این سه تشکل طی ماه‌های گذشته جلسات سه‌گانه مکرری برگزار کرده است؛ جلساتی که به گفته کوهکن، اکنون، «منحل» خواهند شد و محمدنبی حبیبی نیز آن را تأیید کرد. دومین نکته اساسی این است که آیا پایداری‌ها از موضع خود در پیوستن آیت‌الله مصباح یزدی کوتاه آمده‌اند یا اینکه محور قرار گرفتن «جامعتین» به فصل تازه‌ای از شکاف میان نیروهای اصولگرا مبدل خواهد شد؟ بویژه آنکه همزمان با اظهارات کوهکن، مجتبی شاکری، عضو جمعیت ایثارگران نیز در گفت‌وگویی دیگر اعلام کرد در جلسات متعدد سه ضلع اصولگرایی پایداری، مؤتلفه و ایثارگران توافق شده که شورای فقها یعنی آیات مصباح، موحدی و یزدی در رأس تصمیم‌گیری باشند.
وی افزود: اضلاع اصولگرا زیر نظر این سه بزرگوار و تحت هدایت آنها هستند و تشکیل شوراها نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.
صادق محصولی، وزیر کشور دولت احمدی‌نژاد و  قائم‌مقام جبهه پایداری هم همزمان با این اظهارات، از «موافقت حضرات آیات یزدی، مصباح و موحدی کرمانی برای هدایتگری اصولگرایان در رسیدن به ائتلاف حداکثری» خبر داد و البته توضیح نداد این «هدایتگری» به معنای محور قرار گرفتن آیت‌الله مصباح یزدی است یا اینکه وی به عنوان یکی از اعضای «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» خواهد کوشید نیروهای سیاسی تحت نفوذش بویژه «پایداری»‌ها را به اتحاد انتخاباتی با دیگر اصولگرایان مجاب کند. هر چند هنوز این سؤال کلیدی توسط اصولگرایان، شفاف‌سازی نشده است اما با گرم‌تر شدن تنور انتخابات، پاسخ آن روشن خواهد شد.
پایان همکاری «جبهه ایستادگی» با  محسن رضایی
عضو شورای عالی جبهه ایستادگی از پایان «رابطه» و «همکاری معنوی» محسن رضایی با این تشکل خبر داد. ابوالقاسم رئوفیان در گفت‌وگو با ایسنا، حضور مجدد محسن رضایی را در سپاه یادآور شد و تأکید کرد رضایی به واسطه حضور در کسوت نظامی‌گری، در نهادهای مدنی فعال در عرصه سیاسی کشور حضور نخواهد داشت. دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین با تأکید بر اینکه «جبهه ایستادگی» از ابتدا قائم به فرد نبوده است که با رفتنش فعالیت‌های جبهه تحت‌الشعاع قرار بگیرد، تصریح کرد: «جبهه ایستادگی ایران اسلامی» متشکل از احزاب و گروه‌های سیاسی پروانه‌دار و رسمی است که دارای اشتراکات فکری هستند و بنا دارد نسبت به افزایش کمی اعضای خود در شورای عالی نیز اقدام کند بنابراین به حیات سیاسی خود ادامه خواهد داد. حسین کنعانی‌مقدم، دیگر عضو  شورای مرکزی «جبهه ایستادگی» نیز در این خصوص به ایلنا گفت: رضایی اصلاً از ابتدا هم عضویتی در «جبهه ایستادگی» نداشت که بخواهد از آن جدا شود. «جبهه ایستادگی» از تشکل‌های اصولگراست که در ماه‌های پایانی سال 89 به پیشنهاد محسن رضایی تشکیل شد. «حزب توسعه و عدالت ایران»، «جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی»، «مجمع اسلامی آرمان ملت ایران»، «جمعیت جوانان انقلاب اسلامی»، «حزب نیک‌اندیشان ایران اسلامی»، «حزب اسلامی ایران زمین»، «خدمتگزاران ایران اسلامی»، «حزب سبز» و «جبهه حامیان ولایت» از جمله تشکل‌هایی بودند که «جبهه ایستادگی» را تشکیل دادند؛ تشکلی که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از محسن رضایی اعلام حمایت کرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟