بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


خداحافظی محمود احمدی‌نژاد با مجمع تشخیص مصلحت؟

برخی تصور می‌کردند با درگذشت آیت‌ا... هاشمی، پس از پنج سال در مجمع تغییراتی صورت می‌گیرد، اما اولین جلسه مجمع در بهمن 95 به ریاست آیت‌ا...موحدی ...


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری را تشریح کرد.


یک جوان فلج با تحریک الکتریکی پاهای خود را تکان داد

گوناگون | چهارشنبه ۱۶ فروردين ۹۶ ساعت ۱۲:۱۸ | نسخه چاپي

ترکیبی نوآورانه از تحریک الکتریکی نخاع و فیزیوتراپی به جوانی فلج کمک کرد پس از سه سال پاهای خود را تکان دهد.
به گزارش  مهربه نقل از نیواطلس، محققان Mayo Clinic با همکاری گروهی از محققان دانشگاه UCLA برپایه تحقیقی که قبلا  دانشگاه لوییزویل انجام داده بود، فرایندی نوین ایجاد کردند. در این فرایند جریان های الکتریکی هدایت شده به نخاع کمک می کند تا کنترل  اعضای فلج شده بدن را دوباره به دست گیرد. در همین راستا آنها به جوانی ۲۶ ساله که سه سال قبل در تصادفی فلج شده بود، کمک کردند دوباره پاهای خود را تکان دهد. این جوان که جارد چینوک نام دارد در اثر تصادف با جراحت مهره ششم قفسه سینه روبرو شده بود.
به هرحال در تحقیق مایو کلینک، چینوک ۲۲ هفته فیزیوتراپی مداوم انجام داد تا عضلات خود را برای تحریک نخاعی آماده کند. سپس در یک عمل جراحی، الکترودی در پایین منطقه مجروح و در نزدیکی نخاع او کارگذاشته شد.
سه هفته پس از جراحی پزشکان فرایند تحریک الکتریکی را آغاز کردند. جالب آنکه بلافاصله چینوک نسبت به تحریک ها واکنش نشان داد. او هنگامیکه به پهلو خوابیده بود توانست پاهایش را تکان دهد. همچنین توانست بدون کمک دیگران بایستد و با تکیه بر میله های ساپورت توازن خود را حفظ کند.
این تحقیق مسیر را برای انجام مطالعات دیگری هموار کرده است. در همین راستا دانشمندان قصد دارند روشی تازه طراحی کنند که برای احیای ارتباط شبکه اعصاب به جای تحریک الکتریکی، به طور مستقیم ماهیچه ها فعال شوند.
دکتر کندال لی از مایو کلینیک می گوید:  ما عضله را فعال نمی کنیم اما سعی داریم طوری اعصاب نخاع را فعال کنیم که بیمار بتواند تصمیم بگیرد چه زمانی می خواهد پاهای خود را تکان دهد.
البته این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟