پرستو صالحی و همسرش + بیوگرافی و تصاویر

پرستو صالحی با نام اصلی الهام صالحی (متولد ۹ ابان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر ایرانی است.


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


جریان عظیم آهن مذاب زیر پای میلیاردها انسان!

گوناگون | جمعه ۱۰ دي ۹۵ ساعت ۸:۵۸ | نسخه چاپي

شاید باورش سخت باشد اما در زیر سطح زمین جریانی از آهن مذاب وجود دارد که دمایش تقریبا با سطح خورشید برابری می کند.
 
نشریه نیوساینتیست در گزارشی جالب توجه به تشریح یک فرآیند طبیعی اما حیرت انگیز در دل زمین پرداخته و می نویسد: برای نخستین بار در تاریخ است که چنین جریان چشمگیری از آهن مذاب در زیر سطح زمین یافت می شود. اما کشف این موضوع در نوع خود جالب توجه است. جایی در عمق ۳ هزار کیلومتری زمین، آهن مذاب در قالب یک جریان بزرگ وجود دارد. دانشمندان تخمین می زنند که این جریان در زیر آمریکای شمالی یعنی جایی که کانادا واقع شده و روسیه وجود داشته، باشد. اما جالب تر از همه اینکه کشف این جریان مذاب که تخمین زده می شود دمایی همتراز با سطح خورشید دارد از طریق مشاهدات فضایی صورت گرفته است.
جریان


در ادامه این گزارش آمده است: جریان آهن مذاب چیزی درحدود ۴۲۰ کیلومتر عرض دارد و از سال ۲۰۰۰ سرعت آن سه برابر شده است. بررسیهای بیشتر حکایت از آن دارد که جریان مورد نظر به سمت غرب تمایل پیدا کرده و هر سال بین ۴۰ تا ۴۵ کیلومتر پیشروی کرده و از زیر سیبری به سمت اروپا حرکت می کند. نکته قابل تأمل اینجاست که سرعت پیشروی این جریان مذاب بیشتر از سه برابر سرعت عمومی جریانهای مذاب در هسته خارجی زمین است.
نیوساینتیست در ادامه این گزارش آورده است: هیچ کس به درستی نمی داند که چرا این جریان مذاب تا این حد با سرعت پیشروی می کند اما تیمی از دانشمندان که موفق به کشف آن شده اند بر این باورند که این یک پدیده طبیعی است که اساس آن به یک میلیارد سال پیش بازمی گردد. با بررسی دقیق این جریان می توان به شکل گیری میدانهای مغناطیسی زمین پی برد. اهمیت این میدانها در این است که از زمین و ساکنانش در برابر توفانهای خورشیدی محافظت می کنند.
در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: گروهی از دانشمندان دانشگاه لیدز در بریتانیا این جریان مذاب را کشف کرده اند. فیل لیورمور که هدایت این دانشمندان را بر عهده داشته می گوید: حقیقتا این یک کشف قابل توجه است. تا پیش از این می دانستیم که هسته مذاب زمین در حال حرکت است اما حالا متوجه وجود این جریان مذاب از آهن هم شده ایم. اهمیت این کشف جدید در آن است که درباره اعماق زمین چیز زیادی نمی دانیم. در واقع ما بیشتر از آنکه درباره اعماق سیاره مادر بدانیم درباره خورشید آگاهی داریم.

منبع: مهر

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟