سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


عواقب رد توافق توسط امریکا از دید فرید زکریا

جهان | جمعه ۲۳ مرداد ۹۴ ساعت ۲۰:۵۹ | نسخه چاپي

"فرید زکریا" ستون نویس روابط خارجی در واشنگتن پست است. وی همچنین یکی از مجریان برجسته شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا است.
به گزارش تسنیم، زکریا طی مقاله‌ای در واشنگتن پست خطاب به سناتور دموکرات "شومر" که یکی از مخالفان با توافق هسته‌ای ایران است نوشت: زمانی که شما تصمیم خود برای رای دادن علیه توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کردید شما دلیل این موضوع را در بیانیه‌ای ۱۷۰۰ کلمه‌ای بیان کردید که متفکرانه بوده است اما هنوز در پایان من این بیانیه را غیر متقاعد کننده می‌دانم.
وی در ادامه این مقاله نوشت: من معتقدم که این توافق ناقص بوده اما توافقی است که شامل تعدادی از بازرسی‌های جامع و سرزده، پروتکل‌های قابل راستی‌آزمایی و اقدامات قابل بازگشتی است که تا کنون درباره آن مذاکره شده است.
توافقنامه ۱۵۹ صفحه‌ای با ایران را می‌توان با سندی که آمریکا در سال ۱۹۹۴ با کره‌شمالی داشته، مقایسه کرد. توافق با کره شمالی سندی ۴ صفحه‌ای مبهم با پادمان‌های بازرسی و اجرایی اندکی بوده است.
زکریا در ادامه مقاله خود خطاب به شومر نوشت: شما به این توافقنامه اعتراض داشتید اما هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکردید که در آغاز این توافقنامه و پیش از آنکه هرگونه کاهش تحریمی صورت بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد.
ایران باید ۹۸ درصد از اورانیوم ۵ درصد غنی شده خود و تمامی اورانیوم ۲۰ درصد غنی سازی شده خود را نابود کند و همچنین می‌بایست دو سوم از سانتریفیوژهای پیشرفته خود را از جمله سانتریفیوژهای پیشرفته را ذخیره سازی کند و رآکتور پلوتونیوم غیرعملیاتی شده اراک را نیز بازطراحی کند. تمامی این اقدام باید به گونه‌ای تکمیل شود که باعث رضایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود.
این بسیار سخت است که تصور کنیم کمپین حمله نظامی جدی علیه ایران بتواند برنامه هسته‌ای ایران را به اندازه‌ای که این توافق به عقب رانده، متوقف کند.
به طور مثال تاسیسات فردو در عمق کوه قرار دارد و احتمالا بتواند از تمامی بمباران‌های متمرکز نجات یابد.
وی خطاب به شومر نوشت: نخستین اعتراض شما درباره بازرسی‌های و تحریم‌ها است. شما استدلال کرده‌ای که بازرسی‌ها "همه جا و در هر زمان" نبوده و با ۲۴ روز تاخیر همراه خواهد بود که مشکل ساز است اما واقعیت آن است که تمامی تاسیسات هسته‌ای ایران تحت بازرسی‌های هر جا و هر زمان است و برای مکان‌های جدید و سایت‌های مشکوک، همانطور که "جفری لویس" کارشناس هسته‌ای اعلام کرده بازرسی‌ از این سایت‌ها باید در محدوده زمانی انجام شود و بیشتر از ۲۴ روز فراتر نخواهد رفت.
زکریا در ادامه مقاله خود نوشت: آقای شومر شما استدلال کرده‌اید که بازگرداندن سریع تحریم‌ها علیه ایران طاقت فرسا خواهد بود. ما باید اسناد مختلف را خوانده باشیم. چیزی که من دیده‌ام این است که شامل مکانیزم اعمال اتوماتیک تحریم‌ها علیه ایران است و این اعمال مجدد تحریم‌ها می‌تواند به صورت یکجانبه توسط واشنگتن انجام شود.
این مجری برجسته آمریکایی در ادامه مقاله خود نوشت: شما استدلال کردید که آمریکا احتمالا ترجیح دهد که تحریم‌ها علیه ایران را به تنهایی اعمال کند اما دیگر کشورها با آمریکا در این زمینه همراهی نکنند اما واقعیت آن است که واشنگتن می‌تواند به تنهایی تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.
بدون تردید تحریم‌ها اهرم فشار فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند به عنوان عاملی استفاده شود تا دیگر کشورها را مجبور به اعمال مجدد آن کند.
شومر همچنین گفته که ایران ۱۵ سال پس از کاهش تحریم‌ها از نظر مالی قدرتمندتر خواهد بود و به خوبی قادر خواهد بود تا برنامه هسته‌ای قدرتمندتر شده خود را به پیش ببرد. اما اجازه دهید شفاف باشیم. ایران صرف نظر از هر اتفاقی که خواهد افتاد با کاهش تحریم‌ها مواجه خواهد شد. تحریم‌ها بین‌المللی علیه ایران که توسط دیگر کشورها اعمال شده صرفا با هدف دستیابی به توافق هسته‌ای بوده است و هیچکدام از کشورها به تمدید تحریم‌ها نخواهند پرداخت و اعلام خواهند کرد که ایران هر آن چیزی که طی یک توافقنامه قابل قبول باشد را ایجاد کرده است.
مجله فارین پالیسی گزارشی را درباره نشست فوق‌العاده‌ای که ماه جاری برگزار شد ارائه کرد که طی آن دیپلمات‌های برجسته ۵ قدرت جهانی که در مذاکرات توافق هسته‌ای با ایران حضور داشتند با سناتورها دیدار کرده تا از سناتورها بخواهند که از این توافق حمایت کنند. نمایندگان روسیه و انگلیس در این نشست اعلام کردند در صورتی که توافق رد شود، نظام تحریم‌ها گسسته خواهد شد.
زکریا در ادامه مقاله خود خطاب به شومر نوشت: اعتراض پایانی شما به این موضوع بوده که ایران برخی از منابع مالی آزاد شده خود را برای تشدید تلاش‌ها در ایجاد مشکلات در خاورمیانه صرف خواهد کرد که این موضوع می‌تواند صحیح باشد اما توافق هسته‌ای مانع از آن نخواهد شد که آمریکا و متحدانش با این گونه اقدامات مقابله نکنند همانطور که تا به امروز نیز چنین بوده است.
تنش‌های غیر هسته‌ای میان ایران و آمریکا به پیش از برنامه هسته‌ای تهران باز می‌گردد و تا به امروز نیز ادامه داشته و در آینده نیز وجود خواهد داشت اما در صورتی که تهران به توانایی هسته‌ای برسد این موضوع بسیار وخیم‌تر خواهد بود.
زکریا در پایان مقاله خود خطاب به شومر نوشت: نتیجه گیری اساسی شما این بوده است در صورتی که یکی به این درک برسد چون ایران میانه رو خواهد شد باید با این توافق موافقت کرد اما اگر احساس شود که رهبران ایران میانه رو نخواهند شد بنابراین بهتر خواهد بود که با این توافق موافقت نشود که این استدلال غیر منطقی‌ و غیر قابل درک است. اگر ایران همچنان کشور سرکشی بماند دلیل‌های بسیار زیادتری وجود خواهد داشت که برنامه هسته‌ای این کشور کنترل شود. رد کردن این توافق سبب خواهد شد تا ایران توسعه برنامه هسته‌ای خود را بدون هیچگونه بازرسی و قیدی توسعه بخشد این در حالی خواهد بود که تحریم‌ها از هم گسسته خواهد شد و آمریکا در جهان مورد تحقیر و انزوا قرار خواهد گرفت و شما این را نمی‌خواهید. من محترمانه از شما می‌خواهم که در موضع خود تجدیدنظر کنید.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟