گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


کدام شهر بیشتر رای را به حسن روحانی داد؟

ایلنا نوشت: بین ۹۶ تا ۹۹ و هشت دهم درصد از مردم در شهرهای مختلف به یکی از دو نامزد اصلی انتخابات رای دادند.<br /><br />


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


توضیح پدر بانوی والیبالیست درباره محرومیت جنجالی دخترش در تیم ملی والیبال

:پدر بازیکن تیم ملی والیبال بانوان گفت:«من پیگیر حواشی که برای دخترم ایجاده شده هستم و مستندات مورد نیاز را هم به فدراسیون ارائه کردم.»


عملکرد نامناسب سیستم کنترل موتور؛ دلیل سقوط «ایران 140»
یک سال پس از سقوط مرگبار در شهرک آزادی اعلام شد

عملکرد نامناسب سیستم کنترل موتور؛ دلیل سقوط «ایران ۱۴۰»

حوادث | چهارشنبه ۲۱ مرداد ۹۴ ساعت ۱۳:۵۹ | نسخه چاپي

عوامل سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ در نزدیکی فرودگاه مهرآباد تهران، یک‌ سال بعد از وقوع سانحه اعلام شد. در این حادثه که 19 مرداد سال گذشته رخ داد، هواپیمای متعلق به شرکت هوایی سپاهان دقایقی بعد از اینکه فرودگاه مهرآباد را به مقصد طبس ترک کرد، دچار حادثه شد و در شهرک آزادی سقوط کرد.
  به نوشته روزنامه شرق، ایران 140 در زمان حادثه 48 سرنشین داشت که 39 نفر از آنان جان باختند. تیم‌های تخصصی از همان روز سقوط تحقیقات خود را برای پی‌بردن به ‌علل وقوع این سانحه مرگبار آغاز کردند. عواملی مانند وزن بالای هواپیما، گرمای شدید هوا، اشکال فنی و اشتباه خلبان از جمله گزینه‌هایی بود که آن زمان اعلام شد. سرانجام بعد از گذشت یک سال از وقوع این حادثه، کاپیتان محمد شهبازی، مسئول بررسی سانحه به تشریح آخرین نتایج بررسی سانحه ایران 140 پرداخت و گفت: تیم بررسی سانحه، مشکلات مربوط به عملکرد هواپیما، موتور و سیستم‌های مختلف آن را در این سانحه مطرح کرد و نظر تیم خارجی را جویا شد. همچنین تیمی متشکل از کارشناسان بررسی سانحه با سفر به کشور اوکراین و حضور در شرکت طراح هواپیما ضمن تبادل نظر با شرکت سازنده پیگیر دلایل برخی از اشکالات و عملکرد نامناسب هواپیما و سیستم کنترل موتور آن شد.
 همچنین به‌منظور انجام آزمایشات تکمیلی روی محفظه احتراق موتور هواپیما قطعه مذکور به آزمایشگاه پیشرفته روسیه ارسال شد که در‌حال‌حاضر برخی از آزمایشات تحت‌نظارت کارشناسان تیم بررسی سانحه انجام و مقرر شده است پس از تکمیل آزمایش‌ها گزارش تحلیلی آن تحویل تیم بررسی سانحه شود. شهبازی گفت: تاکنون در مجموع بیش از 30‌ هزار نفر ساعت کار کارشناسی در ارتباط با این سانحه انجام شده که خلاصه نتایج این بررسی‌ها 23 خرداد امسال در قالب گزارشی تکمیلی در 72 صفحه تهیه و به مراجع ذی‌صلاح و مربوطه ارسال شده است.
 وی، خاطرنشان کرد: در طول این مدت از نقطه‌نظرات متخصصان صنعت هوانوردی و شرکت‌های مختلف نیز در بررسی سانحه استفاده شد و حتی سناریوهای ارائه‌شده توسط آنها خصوصا شرکت سازنده هواپیما (هسا) به‌دقت مورد بررسی‌های کارشناسی قرار گرفته است. مسئول بررسی سانحه هواپیمای آنتونوف 140 به تشریح سناریوهای مطرح‌شده پیرامون دلایل ازدست‌رفتن موتور هواپیما پرداخت و گفت: طبق بررسی‌های انجام‌شده سناریوی ارائه‌شده مبنی بر اینکه جریان مغشوش ناشی از هواپیمای جلویی (wake turbulence) باعث از‌دست‌رفتن موتور این هواپیما شده، در بررسی‌های دقیق کارشناسی تیم بررسی سازمان هواپیمایی کشوری رد شد و نظریه تیم بررسی سانحه سازمان نیز پس از ارائه به طرف‌های خارجی موردتأیید تیم کمیسیون بررسی سوانح کشورهای مشترک‌المنافع و شرکت آنتونوف نیز قرار گرفت. شهبازی گفت: عملکرد سیستم کنترل الکترونیکی موتور هنگام ازدست‌رفتن موتور نامناسب بوده و این موضوع تأثیر زیادی در وقوع این سانحه داشته است. عملکرد ناصحیح این سیستم باعث شده است، هشدار ازدست‌رفتن موتور به شکل صحیح و به‌موقع به خلبانان پرواز داده نشود و از طرف دیگر ملخ این موتور نیز با تأخیر فدر (feather) شده است. وی با بیان اینکه بررسی‌های پارامترهای جعبه سیاه (FDR) توسط تیم بررسی سانحه از عملکرد غیرمتعارف این سیستم حین ازدست‌رفتن موتور حکایت دارد، افزود: بررسی‌های تکمیلی در این خصوص نشان داد عملکرد نامناسب این سیستم می‌تواند دلیل از دست رفتن موتور باشد، بنابراین پس از تکمیل بررسی‌ها، یافته‌های تیم بررسی سانحه در این خصوص به طرف‌های خارجی نیز منتقل شد. مسئول بررسی سانحه هواپیمای آنتونوف 140 گفت: براساس آزمایش‌های انجام‌شده روی محفظه احتراق موتور در داخل کشور شکستگی در پوسته محفظه احتراق در اثر ضربه ناشی از سانحه ایجاد شده و وجود ترک در آن قبل از وقوع سانحه تأیید نشد؛ باوجود این به پیشنهاد طرف خارجی و به‌منظور انجام آزمایش‌های تکمیلی، این قطعه به آزمایشگاه‌های مجهز کشور روسیه ارسال و مقرر شده است نتایج آن به‌زودی در اختیار تیم بررسی سانحه قرار گیرد. شهبازی تصریح کرد: سایر مسائل مربوط به این سانحه از زمان بارگیری تا زمان سقوط و حتی سوابق و مستندات هواپیما، مربوط به قبل از بروز این سانحه به‌دقت توسط تیم بررسی سانحه تجزیه ‌و تحلیل شده است که در گزارش نهایی ارائه خواهد شد. وی گفت: عملکرد نامناسب سیستم کنترل موتور (SAO 2000) هم‌زمان با ازکارافتادن موتور سمت راست، حدود دو ثانیه قبل از جداشدن هواپیما از سطح باند دلیل بروز این سانحه بوده است. البته عوامل دیگری از جمله عدم رعایت دستورالعمل‌های مربوط به محاسبه وزن بار و مسافر (وزن برخاست بیش‌ازحد مجاز هواپیما) وجود باد جانبی با مؤلفه باد پشت بالا، دمای بالای هوا و سرعت تصمیم به برخاست (VR) کمتر از مقدار تعیین‌شده در کتاب هواپیما، عملکرد خلبانان و همچنین وزن بالای این هواپیما در بروز این سانحه مؤثر بوده‌اند.
 وی با اشاره به تأثیرگذاربودن سوخت‌گیری بیش از مقدار موردنیاز برای این پرواز در افزایش آتش‌سوزی بعد از برخورد هواپیما به زمین افزود: قرار بود شرکت آنتونوف ظرف 10 روز پس از برگزاری جلسات کارشناسی اخیر گزارش خود را ارائه و به سؤالات تیم بررسی سانحه پاسخ دهد و همچنین گروه دوم از کارشناسان تیم بررسی به کشور اوکراین اعزام شوند که تاکنون به‌دلیل عدم اعلام آمادگی شرکت آنتونوف این گروه اعزام نشده‌اند ولی برابر پیگیری‌های انجام شده مقرر است تیم مذکور به‌زودی به کشور اوکراین اعزام شوند.
 شهبازی، یادآور شد: پیش‌نویس گزارش نهایی با توجه به مقررات و الزامات بین‌المللی تهیه شده که پس از دریافت نتایج آزمایش‌های تکمیلی محفظه احتراق از روسیه، پاسخ سؤالات تیم بررسی از طراح درخصوص عملکرد نامناسب موتور و سیستم‌های کنترل آن و نقطه نظرات شرکت آنتونوف، این گزارش تکمیل و به کشورهای مربوطه ارسال می‌شود. وی تأکید کرد: کشور‌های مذکور حداکثر ظرف مدت 60 روز فرصت دارند نظرات خود را به‌صورت مکتوب به تیم بررسی سانحه ارائه کنند و گزارش نهایی پس از دریافت این نقطه نظرات احتمالی تکمیل و برای ایکائو و سایر مبادی مربوطه ارسال می‌شود. مسئول بررسی سانحه هواپیمای آنتونف 140 پیش‌بینی کرد پیش‌نویس گزارش نهایی ظرف یک‌ماه‌ونیم آینده تهیه و برای کشورهای روسیه و اوکراین ارسال شود. 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟