خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


روستا بهانه است و سیاستمدار نشانه

سیاست | دوشنبه ۱۹ مرداد ۹۴ ساعت ۱۱:۵۶ | نسخه چاپي

بخش هایی از گفت و گوی اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی با یک نشریه، بهانه ای شده برای منتقدان سیاستمدارِ کهنه کار تا دو قطبی های گذشته را بازسازی کنند و او را به گمان خود در مقابل طبقاتی از جامعه قرار دهند.

سایت عصر ایران در یادداشتی نوشت: عبارت این است: «زمانی که ما مبارزه می کردیم عده ای در روستایشان قدم می زدند و حالا امروز انقلابی شده اند!» و هنگامی که از او پرسیده شده «آیا شما اساساً اینها را انقلابی می دانید؟» پاسخ داده است: «فرق می کنند. بعضی هایشان انقلابی بودند و وقتی که سخت گیری های حکومت زیاد شد، دیگر ادامه ندادند. بعضی ها هم اصلاً آن موقع ها نبودند و در کوچه های روستاهایشان می گشتند. ولی الان آمده اند و انقلابی شده اند».
با این که پیداست مراد او چه کسانی هستند و انقلابی گری و مبارزه را در مقابل عافیت طلبان قرار می دهد و همان اصطلاح « انقلابی های بعد از انقلاب» یا « رزمندگان جبهه ندیده» مد نظر است - که عبارات آشنا و بارها به کار رفته ای هم هست - اما این دسته از مخالفان بر روی واژه «روستا» توقف می کنند و مدافع و حامیان روستاییان شده اند و کمپین به راه انداخته اند که «من روستایی هستم» و انگار هاشمی به روستاییان توهین کرده و حالا آنان درمقام دفاع و حمایت برخاسته اند!
این در حالی است که اکبر هاشمی رفسنجانی خود «روستازاده» است؛ خود ساخته و برخاسته از روستای «نوق» در شهرستان «بهرمان» در استان کرمان که رابطه خود را نه با روستای زادگاه گسسته نه با روستاییان و هر گاه به آن سامان می رود با استقبال فراوان رو به رو می شود.
با این پیشینه روشن است که واژه «روستا» در ذهن و زبان او نه واژه ای برای تحقیر که دقیقا در مقام «جای خوش آب و هوا و استراحت» بیان شده و اتفاقا شهری ها هیچ گاه برای تحقیر از این کلمه استفاده نمی کنند بلکه واژه «دهاتی» را به کار می برند که آن هم البته زیبنده نیست.
به عبارت دیگر اگر آقای هاشمی می خواست به زبان امروزیان سخن بگوید مثلا می گفت در جای خوش آب و هوا و دور از متن مبارزه بودند. یعنی بیرون از صحنه و در حال استراحت یا حداکثر مطالعه و تحقیق. در این ادبیات «شهر» کانون مبارزه است و «روستا» دور از آن.
بد نیست به خاطره ایشان درباره کتاب «امیر کبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار» که بیش از 50 سال پیش در «روستا»ی زادگاه خود نوشته اشاره شود: «از آرزوهایم ترجمه کتاب القضیة الفلسطینیه به فارسی بود. نویسنده آن اکرم زعیتر است. آن کتاب را که مرحوم آیت الله حاج میرزا خلیل کمره ای در اختیارم قرار داده بود به اضافه کتاب لغت المنجد به نوق بردم و بنا شد تابستان 1342 در نوق بمانم. گاهی هم در نوق منبر هم می رفتم اما کار عمده ام ترجمه بود.»- [دوران مبارزه/ ص 102]
یا به یاد آوریم که در بین خاطره نقش همسرشان- خانم عفت مرعشی- در نجات از ترور در خرداد 1358 به جای «همسر» از واژه «خانواده» استفاده می کردند. هر سیاستمداری بر اساس خاستگاه و زادگاه خود واژگانی را به کار می برد که چه بسا با منظوری که جای دیگر از آنها برداشت می شود تفاوت داشته باشد.
هاشمیِ روستا زاده و برخاسته از روستا و علاقه مند به روستا و کشاورزی که درآمد عمده او از محل تولید محصولات کشاورزی بوده و هست طبعا هیچگاه واژه روستا و روستایی را در مقام تخفیف به کار نمی برد و مشکل و انگیزه دلواپسان، دیگر است:
- نخست این که در قبال هر سخن هاشمی جنجال به راه می اندازند تا او به لاک محافظه کاری بازگردد. اما آنچه هاشمی را در 81 سالگی همچنان جذاب نگاه داشته سخنان نوبه نو شونده اوست و می خواهند این امتیاز و جذابیت را از او سلب کنند.
-یکی از عوامل مهم در پیروزی حسن روحانی در انتخابات 24 خرداد 92 آرای روستاییان بود. حتی برخی ناظران آنان را در این انتخابات هوشمندتر از مردمان کلان شهرها دانستند که بعضا به صحنه نیامدند. روستاییان اما حضور پرشورتری داشتند و انتخاب غالب آنان نیز روحانی بود. آیا گروه هایی که گمان می برند پایگاه اجتماعی آنان در حاشیه ها و روستاهاست قصد دارند رقیب را از میدان به در کنند و برای خود پایگاه مطمئنی قبل از انتخابات دست و پا کنند؟
-دست آخر این که این بار هاشمی رفسنجانی صریح و روشن و بی اما و اگر از عزم خود برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان در اسفند ماه خبر داده و منتقدان نیز زودتر از معمول دست به کار شده اند تا او را منسوب به اشراف و خودشان را نماینده اقشار کمتر برخوردار جامعه معرفی کنند.
روستا بهانه است. روستازاده ی سیاست مدار نشانه است.
منبع: پایگاه اینترنتی عصر ایران
اول**1577

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟