سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شدبررسی روزنامه های ایران/ دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴

هاشمی، طیب نیا، ظریف؛ چهره های خبرساز روز

| دوشنبه ۱۹ مرداد ۹۴ ساعت ۱۲:۱ | نسخه چاپي

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه 19 مرداد 1394 انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.
***بدرقه پدر از پسر
روزنامه ی «اعتماد» گزارش مفصلی را درباره مهدی هاشمی و رفتن او به زندان منتشر کرد. به نوشته ی اعتماد چهارمین فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی دیروز برای سپری دوران محکومیتش خود را به زندان اوین معرفی کرد. دیروز روز متفاوتی برای خانواده هاشمی بود. ساعت ١٦ روز گذشته مهدی هاشمی رفسنجانی که دعای سفر و جملات پدرش را شنیده بود از خودرویش پیاده شد، با اعضای خانواده اش مقابل زندان ایستاد. در میان خبرنگاران متن بیانیه ای را قرائت و از صدا و سیما درخواست پخش جلسات دادگاهش را کرد و بعد وارد بازداشتگاه اوین شد تا دوران محکومیت ١٠ ساله خود را بگذراند.
در ادامه آمده است: برایش احضاریه ای نیامده بود و گفته می شد که سه روز برای معرفی خود فرصت داشته اما خود به اوین رفت تا در روزهایی که حملات به پدرش در اوج است با یک «درخواست» روانه اوین شود؛ جایی که خواهربزرگ ترش هم شش ماه و خود دو ماه پس از بازگشتش به ایران را در آن گذرانده بود.
روزنامه ی «فرهیختگان» هم در گزارش خود در این ارتباط نوشت: دوم مهر 91 بود که خبرنگار «بی بی سی» از مهدی هاشمی در فرودگاه انگلیس پرسید که آقای هاشمی قبل از رفتن به ایران حرفی دارید بزنید و او در پاسخ گفت که من حرفم را در ایران می زنم. مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به ایران آمد، ماجراهای زیادی برایش پیش آمد، بازداشت شد و مدتی در زندان بود، رسانه های تندرو بهانه خوبی پیدا کردند تا به واسطه او به کل خاندان هاشمی رفسنجانی حمله کنند، دادگاه های متعددی برایش تشکیل شد تا دیروز که به زندان اوین رفت و خودش را به دستان قانون سپرد.
به نوشته ی فرهیختگان زیر پل مقابل اوین دیروز خبرنگاران و عکاسان زیادی منتظر ورود او بودند، منتظر بودند تا مهدی بیاید و به سوالات آنها پاسخ دهد، با وجود اینکه فرزندآیت الله هاشمی رفسنجانی به اتفاق همراهان آمد، تنها به خواندن بیانیه ای قبل از رفتن به داخل زندان کفایت کرد. مهدی هاشمی در بیانیه ای که خواند درخواست کرد که جلسات محاکمه اش بدون حاشیه و به طور کامل از صداوسیما پخش شود.
روزنامه ی «قانون» هم در عنوان نخست خود از شکستن تابوی محاکمه ی آقازاده ها و ورود سوپر متهم ها به اوین گفت و نوشت: عصر دیروز مهدی هاشمی برای گذراندن محکومیت 10 سال خود وارد اوین شد. هرچند رسیدگی قضایی به اتهامات مهدی هاشمی زمان بسیاری به خود اختصاص داد و رای صادره موافقان و مخالفان بسیاری را داشت اما بر خلاف تبلیغات صورت گرفته توسط تند رو هامحاکمه یک آقازاده انتظاری بود که برآورده شد تا امروز افکار عمومی بی صبرانه خواستار محاکمه و مجازات سایر آقازاده ها و بستگان مسئولان فعلی وسابق در کشور باشند.اکنون تابو محاکمه صاحبان قدرت و ثروت در کشور شکسته شده و طی چند سال اخیر اوین زندانیان نام آشنا کم به خود ندیده و قرار هم نیست آخرین نام بزرگی که وارد این زندان می شود پسر آیت ا... هاشمی باشد. حکمی که دیروز اجرایی شد گامی بزرگ بود برای آغاز مجازات همه مفسدان و متخلفانی که به نهادهای قدرت و ثروت وصل هستند و براساس روابط و نفوذشان از سوال و بازخواست دور مانده و بعضا این سوپرمتهم ها در حاشیه امنیت هم قرار داشته اند.
روزنامه ی «ایران» هم در ستون «اول دفتر» خود با عنوان «درس ها و عبرت های یک حکم قضایی»، اجرای حکم مهدی هاشمی را برابری همه ی مردم در برابر قانون و پایان بخش بخشی از اتهام ها به آیت الله هاشمی دانست و نوشت: مهدی هاشمی فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته برای اجرای حکم خود راهی زندان شد و به بسیاری از خبرسازی ها و جوسازی ها پایان داد. در روزهای گذشته و بخصوص بعد از اعلام حکم محکومیت وی، برخی جریان های سیاسی و رسانه ها با فضاسازی های خود به این سؤال دامن می زدند که با وجود حکم قطعی مهدی هاشمی در دستگاه قضایی، چرا حکم او اجرا نمی شود. در ادامه این روند ابهام آفرینی، برخی این رویکرد را القا می کردند که انتساب این محکوم به خانواده یکی از شخصیت های برجسته انقلاب مانع از اجرای حکم خواهد شد. مضاف بر اینکه به بهانه همین حکم و ادعای تأخیر در اجرای آن، حاشیه هایی برای مهدی هاشمی و خانواده او نیز ایجاد کردند. در حقیقت این خط خبری مورد اشاره از یک طرف قوه قضائیه را خواسته یا ناخواسته متهم به اجرا نکردن حکم می کردند و از سوی دیگر موارد نادرست و منطبق با منافع جریانی خود را به یکی از شخصیت های برجسته نظام نسبت می دادند.
در ادامه می خوانیم: اما در میان این خبرسازی ها، فرد یاد شده روز گذشته و قبل از دریافت احضاریه برای تحمل کیفر راهی زندان شد تا پایانی باشد بر همه شائبه ها و شایعه سازی ها. اقدام مهدی هاشمی نشان داد فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به حکم قانونی دستگاه قضایی تمکین دارد.
روزنامه ی «جوان» اما استقبال و خداحافظی خانواده ی مهدی هاشمی با او را مظلوم نمایی دانست و تیتر زد که «م.ه با مظلوم نمایی به محبس رفت».
***دفاع تمام قد از برجام
نشست ویژه ی بررسی توافق هسته یی از طرف موسسه ی «دیپلماسی ایرانی» صبح دیروز با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، «مجید تخت روانچی» و «عباس عراقچی» معاونان او به همراه «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی و به میزبانی «سیدمحمد صادق خرازی» در ساختمان روزنامه ی اطلاعات برگزار شد. خبر این نشست در روزنامه ها بازتاب زیادی داشت.
به نوشته ی روزنامه ی «دنیای اقتصاد» دفاع تمام قد تیم هسته یی ایران از توافق وین را شاید بتوان مهم ترین اتفاق نشست دیروز وزارت خارجه با سایت دیپلماسی ایرانی به مدیریت صادق خرازی به شمار آورد که با تشویق های پیاپی حضار و علاقه مندان در ساختمان روزنامه اطلاعات مواجه شد.
روزنامه ی «جهان صنعت» هم در گزارشی در مورد این نشست از زبان ظریف نوشت: متن نهایی برجام متن متوازنی است. این طور نیست که تمام خواسته هایمان را به طرف مقابل تحمیل کرده باشیم، طرف مقابل هم نتوانست به همه خواسته هایش برسد. متن حتی از نظر تناظر زمانی اجرا متوازن است.
این روزنامه همپنین از زبان تخت روانچی در این نشست آورد: ما در متن توافق احتمال درست اجرا نشدن برجام و مشکلات پیش روی آن را در نظر گرفته ایم. برای جلوگیری از مشکلات پس از دوران اوباما در برجام راه حل دیده شده است. این طور نیست که در یک دولت تحریم ها برداشته شود و نفر بعدی آنها را دیگر اجرا نکند. در برجام آمده که به طور مستمر تحریم ها را دولت آمریکا باید بردارد. اگر رییس جمهوری در آمریکا تحریم ها را لغو نکند، نقض فاحش توافق محسوب می شود و در این صورت از همان مکانیسمی که در برجام طراحی شده، کار دنبال می شود اما بسیار دور از ذهن است کسی در آمریکا بخواهد بعد از مدتی این توافق را بر هم بزند.
روزنامه ی «مردم سالاری» هم در گزارشی مرتبط از زبان ظریف در مورد تداوم فعالیت های موشکی کشورمان آورد: بزرگترین خیانت این است که به مردم ما بگویند شما (بر سر توافق وین) شکست خوردید. ایران هیچ موشکی برای قابلیت کلاهک هسته ای طراحی نکرده است. نقض مفاد برجام دارای تبعاتی است ولی نقض قطعنامه تبعات برجام را به همراه ندارد و هیچ محدودیتی برای فعالیت های موشکی ایران در برجام مشخص نشده است و ما اعلام کرده ایم که توان دفاعی ما بدون محدودیت ادامه پیدا می کند و ما فعالیت های خود را برای مبارزه با تروریست ادامه خواهیم داد.
روزنامه ی «جمهوری اسلامی» هم از زبان صالحی در این گردهمایی نوشت: ما در مذاکرات به گونه ای عمل کردیم که ظاهرا محدودیت در برنامه هسته ای مان را پذیرفتیم اما در عمل فعالیت های صلح آمیز خودمان را محدود نکرده ایم. آنها از منظر خودشان می گفتند که ایران باید برای جلوگیری از انحرافش به سمت فعالیت های غیر صلح آمیز محدود شود و اساس تحریم ها همین بود که در ایران یک تغییر پارادایم سیاسی ایجاد کنند و همانطور که آقای ظریف گفتند ما به دنبال فعالیت غیرصلح آمیز نیستیم و در همین چارچوب نسبت به استحکام ان پی تی تلاش می کنیم. ایران به عنوان تنها کشور در حال توسعه با مقاومت خود توانست حقش را بگیرد و تثبیت کند و من دیگر بعید می دانم کشوری در حال توسعه بتواند به چنین جایگاهی برسد.
روزنامه ی «کیهان» اما در عنوان نخست خود از حضور نداشتن منتقدان در این نشست خرده گرفت و نوشت: روز گذشته جلسه بررسی توافق وین با حضور تیم مذاکره کننده کشورمان در حالی برگزار شد که نه تنها خبری از منتقدان نبود بلکه سیلی از اتهامات و نسبت های ناروا نیز نثار آنان شد.
روزنامه ی «رسالت» هم عنوان «اگر ایران نمی ایستاد بسیاری از پایتخت ها در اختیار داعش بود» را به نقل از ظریف برای نام گزارش خود از این نشست انتخاب کرد.
***وزیر رکورد شکن در رای اعتماد و کارت زرد
ارایه ی سومین کارت زرد مجلس به «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد و دارایی یکی از تیترهای مهم روزنامه های امروز بود.
روزنامه ی «ابتکار» در این ارتباط نوشت: علی رغم این که بسیاری از نمایندگان از تندروی های مجلس انتقاد می کنند و از یکه تازی یک اقلیت تندرو در برابر طیف گسترده ای از نمایندگان بی انسجام دیگر سخن می گویند، دیروز نیز یک بار دیگر این موضوع خود را نشان داد و مجلس با سوال های یک نماینده عضو جبهه پایداری، در نهایت به علی طیب نیا – وزیر اقتصاد دولت یازدهم – برای سومین بار کارت زرد نشان داد. دیروز چه شاهدان صحن علنی مجلس و چه کسانی که مذاکرات صحن را از طریق رادیو دنبال می کردند، از رفتار و گفتار مهرداد بذرپاش متوجه شده بودند که وی بدون توجه به هر پاسخی، تصمیم خود را برای قانع نشدن و تحمیل کارت زرد سوم به طیب نیا گرفته است.
در ادامه می خوانیم: وزیر اقتصاد در شرایطی برای سومین بار از مجلس کارت زرد می گیرد که در هنگامه جلسات رای اعتماد به کابینه دولت یازدهم، کمترین مخالف را به خود دید و با رکورد جالب توجهی که در کسب رای اعتماد از مجلس نشینان برجای گذاشت، شاگرد اول کابینه لقب گرفت.
در گزارش مرتبط روزنامه ی دنیای اقتصاد هم می خوانیم: طیب نیا حالا با این کارت زرد، فهرست رکوردهایش را افزایش داده و علاوه بر آنکه دریافت کننده اولین کارت زرد کابینه روحانی از پارلمان بوده، اولین وزیر دولت یازدهم نیز هست که شمار اخطارهایش از مجلس به عدد سه رسیده است. او رکورددار دریافت بالاترین رای اعتماد در تاریخ جمهوری اسلامی ایران نیز هست؛ علی طیب نیا با کسب 274 رأی از مجموع 284 رأی ماخوذه، محبوب ترین گزینه مجلسی ها برای حضور در دولت حسن روحانی بود.
روزنامه ی قانون هم در گزارشی زیر عنوان «انتقام هسته ای از اقتصاد» به این موضوع پرداخت. به نوشته ی قانون در حالی مجلس نهم دولتی را که تلاش داشت بیشترین همراهی را با آن داشته باشد 13 کارته کرد که در دوران دولت احمدی نژاد برای اعلام وصول هر سوال کلی با تأمل و باید و نباید اقدام می کرد. البته این نشات گرفته از نگاه از بالای احمدی نژاد به نمایندگان بود و از آنجایی که جایگاه و شأنی برای وکلای مردم در نظر نمی گرفت باعث می شد نمایندگان یک قدم عقب بنشینند و کاری نکنند. اما بر عکس این دوره هر چه دولت با روی خوش و احترام با مجلس برخورد می کند، اقلیتی از مجلس نسبت به قوه مجریه واکنشی تندتر نشان می دهد.
به نوشته ی این روزنمه این نوع رفتار به شخصیت وزرای کابینه نیز بر می گردد، هر وزیری که در مقابل سوال های بحق و ناحق نمایندگان با متانت بیشتری رفتار کرد، نمایندگان بیشتر به این سمت رفتند که وزیر را بیشتر زیرسوال ببرند و تا یک قدمی عزل او پیش بروند. هر چه ظریف و زنگنه با نمایندگان از در قدرت وارد می شوند، طیب نیا هر باری که مجلس آمد سعی کرد با ارائه دلایل و آرامش آنها را متقاعد کند. هر چند این روش عاقلانه تر است اما نتیجه ای که روش طیب نیا داشت و دارد، به مظلوم کشی در مجلس منتهی شد. اگر وزیر اقتصاد و دارایی کشور کمی مقتدرانه تر و از جایگاهی بالاتر با وکلای مردم برخورد می کرد، سومین کارت زرد به او نشان داده نمی شد.
روزنامه ی «شرق» هم از «نه طیب نیا به بذرپاش» گفت. به نوشته ی شرق وزیر اقتصاد زیر بار نرفت و قول نداد. مهرداد بذرپاش تأکید داشت: «ضعف هماهنگی موجب فشار مالیاتی و اجحاف در حق مردم شده و اگر وزیر قول دهد موضوع را حل کند از پاسخ وزیر قانع خواهم شد». «علیرضا طیب نیا» زیر بار نرفت و از اهمیت عمل به قانون گفت، همان قانونی که خود مجلسی ها تصویبش کرده بودند. می گفت نه کارت سوم و چهارم برایم مهم است و نه استیضاح. خلاف قانون عمل نخواهم کرد. کارت زرد سوم را هم گرفت و از مجلس روانه وزارتخانه شد. با این حال در لابه لای آمارها به خط و ربط برخی تخلف های مالیاتی اشاره کرد و وعده داد که اسنادش را رو خواهد کرد.
***صدور فرمان اصلاحات در عراق
روز گذشته نخست وزیر عراق در تصمیمی اعلام کرد همه پست های معاونت ریاست جمهوری و نخست وزیری و... به منظور بهبود وضعیت مردم عراق حذف می شود و از پارلمان این کشور خواست تا این تصمیم را تایید کند. این خبر در روزنامه ها بازتاب زیادی داشت.
روزنامه ی «آرمان» در سرمقاله ی خود پیش بینی کرد که تصمیم العبادی به دلیل برهم زدن معادله ی قدرت در میان گروه های داخلی عراق در پارلمان عراق تایید نخواهد شد.
به نوشته ی این روزنامه توزیع پست ها و تقسیم منصب ها میان اهل تسنن، شیعه و کرد در شرایطی انجام گرفت که سیاستمداران عراقی به دنبال ایجاد نوعی همگرایی بودند تا همه طوایف نژادی و اقلیت ها در حکومت مشارکت داشته باشند و این مشارکت منجر به اتحاد بیشتر در عراق شود؛ از این رو پست نخست وزیری برای شیعیان، ریاست جهوری برای کردها و مجلس برای اعراب اهل تسنن در نظر گرفته شد و معاونان ریاست جمهوری و پارلمان و نخست وزیری هم از بین دیگر طوایف انتخاب شد. در شرایطی این اقدام انجام گرفت که به نظر می رسید پست های دولتی بر اساس یک الگو و ساختار سیاسی آزمایش شده تقسیم نشده و تنها به این دلیل که بتوانند تمام طیف های مختلف موجود در عراق را راضی نگه دارند از این الگو استفاده کرده اند.
در ادامه می خوانیم: از این رو وقتی حیدر العبادی نخست وزیر عراق چنین پیشنهادی را به پارلمان عراق می دهد (حذف پست های معاونان ریاست جمهوری و نخست وزیری و ... ) با توجه به اینکه کشور در شرایط تهدید و توطئه داعش قرار دارد و گروه های تکفیری و سلفی از یک سو و از سوی دیگر کشورهایی مانند عربستان، آمریکا و ترکیه سعی در دخالت در امور داخلی عراق داشته و همچنان وضعیت این کشور را ناپایدار کرده اند تا بهره برداری های خود را داشته باشند به نظر می رسد این تصمیم کمی عجولانه باشد و احتمالا پارلمان عراق با این تصمیم موافقت نخواهد کرد.
روزنامه ی «آفتاب یزد» هم در یادداشتی از ریشه ی فساد سیاسی در عراق گفت. به نوشته ی این روزنامه تظاهرات اخیر مردم عراق در اعتراض به گسترش فساد اداری ورانت خواری که منجر به بر کناری شمار زیادی از مقامات کشوری ولشکری شد بدنه نظام نو پای عراق را بشدت تهدید می کند. اعتقاد مردم عراق این است که دولت هائی که از سال 2003 تا کنون به قدرت رسیده اند درپاکسازی عناصر رژیم بعث عراق از بدنه دولت ونیروهای مسلح قاطعیت کافی از خود نشان نداده اند. سقوط استان های الرمادی و موصل وگسترش حوزه نفوذی داعش در شهرهای مختلف عراق ناشی از نفوذ خزنده عناصر سابق حزب بعث در بدنه دولت ونیروهای مسلح تلقی می شود.
در ادامه آمده است: به اعتقاد مردم عراق، در طول 12 سال گذشته بیش از 250 میلیارد دلاراز اموال عمومی حیف ومیل شده وپارلمان این کشور در قبال این حیف ومیل ها سکوت اختیارکرده است. کشف یک شبکه گسترده فساد در وزارت انرژی عراق که منجر به بر کناری وزیر انرژی شده است دولت حیدر العبادی را در برابر یک چالش شدید اداری و هویتی قرار داده است.
همچنین به نوشته ی اعتماد حیدر عبادی با چنین اقدامی عملا هفت پست را در ساختار حکومت عراق حذف می کند که هر کدام از آنها از سوی برخی نمایندگان گروه های مختلف عراقی پر شده است. به گفته عبادی این حرکت در راستای مبارزه با فساد رایج در سیستم سیاسی عراق رخ می دهد که هر کدام از آنها به دلیل حمایت های حزبی و وفاداری های فرقه ای در این پست ها گمارده می شوند و نه صرفا به دلیل قابلیت هایی که برای انجام این پست دارند. از طرفی هرکدام از این معاونت ها برای خود ساختار عریض و طویلی دارند که هرکدام دارای محافظان خاص و اقدامات خاص در راستای موازی کاری در دولت صورت می گیرد. برخی معتقدند حذف معاونان به دنبال شواهدی انجام می شود که نشان می دهند معاونان ریاست جمهوری و نخست وزیری اگرچه نقش نمادین در حکومت عراق دارند اما برخی از آنها در راستای تضعیف دولت مرکزی تلاش هایی داشته اند.
منبع: ایرنا

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟