قابل اعتمادترین خودروهای جهان را بشناسید (+نمودار)

هر چه بروز مشکلات در میان تعداد خودرو کمتر باشد، امتیاز بیشتری به خودروساز تعلق می‌گیرد.


آموزش مراحل/

چگونه پیامک های پاک شده را برگردانیم؟

این اتفاق ممکن است برای هر کاربر تلفن همراه بیافتد. در این مطلب قصد داریم تا راهکارهایی را برای بازیابی پیامک های حذف شده به شما ارائه ‌دهیم. ...


عکس‌های دردسرساز ملی پوش اسکی و ابهام در بازگشتش به ایران

با وجود پایان یافتن رقابت‌های مقدماتی اسکی قهرمانی جهان در فنلاند، هنوز در بازگشت یکی از ملی پوشان اسکی صحرانوردی ابهام وجود دارد.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


نبرد اوباما با تغییرات اقلیم

نبرد اوباما با تغییرات اقلیم

محافظه‌کاران طرح اوباما را تندروانه و دوستداران محیط‌زیست آ ن را ضعیف ارزیابی می‌کنند.

دانش | دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴ ساعت ۲۱:۵۰ | نسخه چاپي

باراک اوباما که در آخرین سال حضورش در جایگاه ریاست جمهوری ایالات‌متحده تلاش دارد تا میراث دوران ریاست جمهوری خود را شکل دهد. او در همین چند ماه قصد دارد از همه تلاش‌های خود و سرمایه‌گذاری‌های خود بهره‌برداری کند. اگر تا سال گذشته بیمه درمانی همگانی تنها دست آورد مهم او به شمار می‌رفت اما در چند ماه گذشته او داستان اصلاح قانون ازدواج، برقراری روابط با کوبا و امضای توافق تاریخی با ایران را به کارنامه خود افزوده است و حالا پس از مدت‌ها انتظار طرح جنجال‌برانگیز مقابله با گرمایش زمین را اعلام کرد.
زمانی که باراک اوباما به قدرت رسید و حباب اوباما شیفتگی پدیده‌ای جهانی شده بود، یکی از حوزه‌هایی که امید فراوانی می‌رفت تا با حضور او شاهد تغییرات چشمگیری باشد، مسئله برخورد دولت آمریکا با گرمایش زمین و مسائل اقلیمی بود؛ اما پس از به قدرت رسیدن و به‌خصوص در 4 سال اول، او تقریباً هیچ اشاره مستقیمی به این داستان نداشت. دلیل این امر هم دور از ذهن نبود. بخش عمده‌ای از لابی‌هایی که در اختصاص بودجه‌های موردنیاز برای رقابت‌های انتخاباتی نقش دارند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم وابسته به شرکت‌های نفتی و زغال‌سنگ هستند که اصلی‌ترین تولیدکننده‌های گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌روند.
هواداران او که انتظار داشتند، اوباما راه و روش نامزد ناکام حزب دموکرات و معاون سابق رییس‌جمهور آمریکا، ال گور را در زمینه مسائل زیست‌محیطی ادامه دهد، عملاً از تلاش‌های اندک او ابراز ناخرسندی می‌کردند. اوباما در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش که دیگر نیاز چندانی به حمایت لابی‌های وابسته با مراکز انرژی نداشت بیشتر دراین‌باره سخن گفت و امروز با ارائه طرحی که قطعاً جنجال‌برانگیز خواهد شد گام دیگری برداشت. بااین‌وجود منتقدان فکر می‌کنند برخلاف تبلیغات صورت گرفته روی این طرح، پیشنهادهای اوباما چندان هم انقلابی و تأثیرگذار نیست.
یکی از اهداف اصلی طرح ارائه‌شده توسط اوباما که امروز – دوشنبه – در یک نطق تلویزیونی اعلام شد، کاهش یک‌سوم تولیدات گازهای گلخانه‌ای تولیدشده توسط نیروگاه‌های آمریکا در 15 سال آینده است. در این طرح همچنین بر توسعه از انرژی‌های جایگزین مانند انرژی بادی و خورشیدی تأکید ویژه‌ای شده است.
اوباما در این سخنرانی گفت: «من متقاعد شده‌ام که هیچ چالشی نمی‌تواند خطراتی بزرگ‌تر از این موضع برای آینده سیاره ما ایجاد کند. باید قبول کنیم که موضوعی به نام دیر کردن در مواجهه با این چالش واقعی است.»
در این طرح قرار است تولید گازهای گلخانه‌ای در بخش نیروگاهی تا سال 2030 به‌اندازه 32 درصد نسبت به سال 2005 کاهش پیدا کند. هدفی که بر اساس نظر بسیاری از متخصصان محیط‌زیست چندان جاه‌طلبانه نیست و بخش عمده‌ای از آن تا امروز تأمین‌شده است.
اما اوباما راه دشواری برای دنبال کردن همین طرح پیش رو خواهد داشت. میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا همین امروز درخواست کرده است که همه ایالت‌های آمریکا در برابر این قانون موضع بگیرند و رسانه‌های نزدیک به محافظه‌کاران آن را جنگ علیه زغال‌سنگ اعلام کرده‌اند.
باراک اوباما در این سخنرانی برای نخستین بار با چنین لحن جدی و هشداردهنده‌ای درباره تغییرات اقلیم سخن گفت. وی در بخشی از این سخنرانی اشاره کرد: «ما نخستین نسلی هستیم که شاهد تأثیرات تغییرات اقلیم هستیم و آخرین نسلی هستیم که توانایی ایجاد تغییر و انجام کاری درباره آن راداریم.» او مقابله با گرمایش زمین را وظیفه‌ای اخلاقی خوانده است.
ایده اوباما در عمل ممکن است با چالش‌های فراوانی روبرو شود که یکی از آن‌ها دادن اختیار به دادگاه‌ها درباره اعلام نظر در مقابل شکایت‌های احتمالی میان صنایع زغال‌سنگ و سازمان محیط‌زیست این کشور است؛ اما ایده او برای اینکه بتواند همین تغییر اندک را به همراه داشته باشد به یک شرط اساسی نیازمند است و آن اینکه در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نامزد دموکرات‌ها بر صندلی ریاست جمهوری بنشیند. تاکنون اکثر نامزدهای جمهوری‌خواه در برابر این طرح موضع گرفته‌اند. نامزد پیشتاز دموکرات‌ها، هیلاری کلینتون اما از آن پشتیبانی کرده است و گفته است تغییرات اقلیم موضوعی نیست که مواجهه با آن را به فردا بسپاریم.
بااین‌وجود کلینتون – با فرض کسب نامزدی رسمی حزب دموکرات – راه سختی برای واردکردن این طرح در کارزار تبلیغاتی خود دارد.
این طرح در حالی ارائه‌شده است که در انتهای سال جاری میلادی اجلاس تغییرات اقلیم در پاریس برگزار می‌شود و انتظار می‌رود اوباما در آن اجلاس نقشی فعال را بازی کند. اینکه طرحی چنین محتاط می‌تواند چنان بازتاب‌ها و مقاومت‌های بزرگی را ایجاد کند نشان می‌دهد که بحث تغییرات اقلیم در کشورهای توسعه‌یافته با چه چالش‌های بزرگی مواجه است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟