واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی ...


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


اخراج بانوان پس از مرخصی زایمان، ممنوع!

اخراج بانوان پس از مرخصی زایمان، ممنوع!

جامعه | دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴ ساعت ۹:۵۰ | نسخه چاپي

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: برای استفاده از مرخصی زایمان بیش از ۶ ماه باید دولت اعتبار موردنیاز را تامین کند اما تاکنون این اعتبار تامین نشده است.
به گزارش ایرنا، میزگرد بررسی وضعیت اخراج ۴۷ هزار بانوی ایرانی که پس از مرخصی زایمان از کار اخراج شده بودند با حضور شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، سیدحسین قاضی زاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و محمدحسن زدا معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی یکشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری در شبکه دو سیما برگزار شد.
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی در این میزگرد گفت: طبق ماده قانونی ۲۶ و ۲۹ قانون برنامه پنجم توسعه، سازمان تامین اجتماعی در صورتی می تواند قانونی را اجرا کند که بودجه آن تامین شده باشد.
محمدحسن زدا اظهار داشت: تا زمانی که مرخصی زایمان مادران برای استفاده از مرخصی ۹ ماهه تامین بودجه نشود این سازمان طبق قانون به مادران شیرده ۶ ماه مرخصی می دهد.
۳۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه نیاز است
زدا در ادامه با بیان اینکه دولت هنوز بودجه لازم برای استفاده مرخصی زایمان تا ۹ ماه را تامین نکرده است، افزود: حدود ۳۲۰ میلیارد تومان برای استفاده مادر از مرخصی زایمان ۹ ماهه لازم است.
** اخراج ۴۷ هزار نفر زن شاغل پس از مرخصی زایمان مربوط به سال ۹۱ است
وی با اشاره به اخراج ۴۷ هزار از زنان شاغل بعد از پایان مرخصی زایمان گفت: این موضوع مربوط به سال ۱۳۹۱ است که با اطلاع رسانی به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مساله پیگیری و حل و فصل شد.
زدا با بیان اینکه در سال یاد شده ۱۴۰ هزار از بانوان از مرخصی زایمان استفاده کرده اند اظهار داشت: موضوع اخراج در زمان خود پیگیری شد و در حال حاضر برخی رسانه ها و خبرگزاری ها این موضوع را بازنشر داده اند که موضوعیت با وضعیت فعلی ندارد.
** اخراج بانوان پس از مرخصی زایمان ممنوع است
سید حسین قاضی زاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان این میزگرد با اشاره به موضوع اخراج بانوان پس از پایان مرخصی زایمان گفت: این موضوع در زمان خود توسط نمایندگان و کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از طریق وزیر کارو رفاه اجتماعی موضوع را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و اخراج بانوان پس از پایان مرخصی زایمان غیرقانونی و ممنوع اعلام کرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به استفاده بانوان شاغل از قانون ۹ ماه مرخصی زایمان ادامه داد: در قانون ۹ ماه مرخصی زایمان اصل قانون سازمانها و دستگاهها را مجاز به اجرای این قانون دانسته است.
وی در ادامه افزود: این بخش از قانون که اختیار را به سازمان ها و دستگاهها داده برای این است که بودجه لازم را برای این مهم داشته باشند و در صورت تامین بودجه نیز باید اجرای شود.
قاضی زاده گفت: با وجود اینکه در قانون کلمه مجاز گذاشته شده است اما کل دستگاهها و سازمان ها موظف به اجرای آن هستند.
وی در خصوص تامین بودجه لازم برای مرخصی زایمان افزود: سازمانها و دستگاههای دولتی می توانند از سرجمع بودجه خود برای ارایه تسهیلات لازم به بانوان مادر بهره بگیرند .
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی کشورهای مرخصی زایمان از دو تا پنج سال است اظهار داشت: درکشورهای توسعه یافته بیش از ۴۰ در صد بانوان شاغل هستند و دولت برای این بخش ازشاغلین خود تسهیلات مناسبی را فراهم کرده از جمله پس از پایان مرخصی شیردهی ساعات کاری بانوان مادر را کاهش داده تا رسیدگی آنان به فرزندانش بیشتر باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر مشکلی بین سازمان تامین اجتماعی و دولت باشد نباید نافی کارکرد تامین اجتماعی در جهت ارایه خدمات باشد، گفت: مساله تامین بودجه مشکلی میان سازمان تامین اجتماعی با طرف های خود است و نباید سازمان تامین اجتماعی نسبت به اجرای قانون مصوب مجلس کوتاهی کند.
قاضی زاده با بیان اینکه در سیاست اصلاح جمعیتی کشور بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی تاکنون برای این بخش ریالی هم اختصاص نداده است.
قاضی زاده اظهار داشت: دولت می تواند بخشی از بودجه فوق را برای استفاده بانوان شاغل در دوران زایمان اختصاص دهد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس و کمیسیون های بهداشت و اجتماعی می توانند دولت راکمک کنند افزود: سازمان برنامه و بودجه کشور می تواند با اختصاص بودجه لازم بانوان مادر را یاری کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: نباید صورت مساله را پاک کرد بلکه ازدواج و فرزند آوری حق اساسی برای افراد شاغل است و دولت باید در این خصوص نهایت همکاری را داشته باشند و نباید حق ازدواج و فرزندداری را بخاطر اشتغال از مردم گرفت.
قاضی زاده افزود: قوانینی نیز برای استحکام خانواده در ۵۴ ماده با حضور نوبخت سخنگوی دولت بررسی و تبیین شده است اما متاسفانه تاکنون از قانون فوق نتیجه ای کسب نشده است.
قاضی زاده با بیان اینکه فعالیت معاونت امور بانوان رییس جمهوری دراین موضوع موثر است گفت : پیگیری حقوق زنان از طریق این معاونت بسیار کارساز می باشد و انتظار بانوان در این خصوص از این معاونت بجا و درست است.
موضوع افزایش مرخصی زایمان توسز معاونت امور زنان ریاست جمهوری پیگیری شده است
شهیندخت مولا وردی معاون امور زنان و خانواده نهاد یاست جمهوری نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه موضوع اخراج ۴۷ هزار از بانوان مادر پس از پایان دوره زایمان توسط برخی از رسانه ها را بازنشر عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۹۱ وقتی اخراج بانوان مطرح شد موضوع از طریق این معاونت و وزارت کار و رفاه پیگیری شد و اخراج زنان شاغل پس از دوران زایمان ممنوع شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه پس از حل و فصل موضوع دیگر این مورد پیش نیامده و اخراج بانوان باز نشر رسانه ها است ادامه داد: برای اجرای قانون مرخصی زایمان از شش ماه به ۹ ماه اعتبار خاصی وجود ندارد اما در بودجه سال ۱۳۹۴ پیش بینی شده که در راستای سیاست افزایش جمعیت می توان از بودجه و ردیف سرجمع بودجه سازمان یا دستگاه بهره برداری کرد.
مولاوردی در ادامه با اشاره به اینکه مدت تفاوت مرخصی شش ماه به ۹ ماه باید تامین بودجه شود افزود: با تمام پیگیری های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکنون این امر محقق نشده است.
مولا وردی اظهار داشت: باید برای بانوان امنیت شغلی لازم ایجاد شود و با حفظ سمت پس از بازگشت از دوران مرخصی زایمان پست و سمت خود را داشته باشند و این معاونت اقدامات مثبتی را انجام داده است.
وی با بیان اینکه باید با ایجاد تسهیلات لازم برای بخش خصوصی بانوان شاغل در این بخش می توانندبه سهولت به مرخصی زایمان بروند گفت: وقتی که دولت امکاناتی چون معافیت مالیاتی و ارایه سایر تسهیلات به بخش خصوصی زمینه های لازم را برای همکاری بهش خصوصی در این مهم فراهم کرد.
مولاوردی ادامه داد: بخش های دولتی نیز با ابلاغ و مصوبه های مجلس حق اخراج بانوان را پس از بازگشت از مرخصی زایمان را ندارند.
 
 
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟