برترین سگ‌های ارتش جهان

در حاشیه برگزاری بازی‌های بین المللی ارتش 2016 (2016 Army Games) در روسیه سگ‌های برتر نیروهای مسلح کشورهای مختلف نیز با یکدیگر به رقابت پرداختند. بازی‌های ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


هَمخوابی زن جوان با بهترین دوست شوهرش؛ مرد همسرش را داخل کمد خانه دوست مجردش پیدا کرد+عکس

شوهر جوان وقتی دید زنش برای یک رابطه سیاه به خانه بهترین دوستش رفته است برای غافلگیر کردن آنها وارد خانه دوستش شد اما در خلوتگاه همسر و دوستش ...


تلاش گسترده آیپک برای رد توافق هسته ای در کنگره

تلاش گسترده آیپک برای رد توافق هسته ای در کنگره

جهان | يكشنبه ۱۱ مرداد ۹۴ ساعت ۸:۵۹ | نسخه چاپي

کنگره آمریکا تا ۲۶ شهریور( ۱۷ سپتامبر) فرصت دارد تا درباره برجام تصمیم گیری کند. اگر چه بیشتر جمهوریخواهان مخالفت خود را با جمع‌بندی هسته‌ای اعلام کرده‌اند اما آنها به رأی دو سوم کنگره نیاز دارند تا بتوانند وتوی احتمالی اوباما را خنثی کنند. بنابراین برای رسیدن به این تعداد آرا، آنها به حمایت برخی اعضای دموکرات‌ نیاز دارند. این در حالی است که توافق هسته ای ایران با ۱+۵ جامعه سیاسی آمریکا را دو قطبی کرده است.

باراک اوباما روز پنج شنبه با تصریح به اینکه واقعیت ها به نفع ما است و من هرگز درباره یک تصمیم سیاسی تا این حد اطمینان نداشته ام، از حامیان توافق هسته ای با ایران خواست، فعال باشند و گرنه سیاست ها سخت خواهند شد. رئیس جمهور آمریکا گفت: «لابی که در طرف دیگر صورت می گیرد، خیلی شدید است، خیلی خوب تامین مالی شده است و بی محابا پیش می رود.»
این درخواست بخشی از اقدامات گسترده اوباما برای به تصویب رساندن متن توافق در کنگره می باشد. این در حالی است که اوباما همان گونه که عنوان کرده علاوه بر جمهوری خواهان می بایست با نتانیاهو و لابی های پرقدرت طرفدار اسرائیل نیز مبارزه کند تا بتواند تلاش آنها را بی اثر کند.
بنیامین نتانیاهو از همان روزهای ابتدایی که مذاکرات ایران و ۱+۵ آغاز شد مخالفت خود را با هر نوع رایزنی با ایران عنوان کرد و تلاش داشت تا روند گفت و گوها را به بن بست و شکست بکشاند( اگر چه برخی در این بین معتقد بودند که این تاکتیکی برای تحت فشار گذاشتن دولت آمریکا برای گرفتن امتیازات بیشتر بود). نتانیاهو پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات، توافق جامع هسته ای را «اشتباهی در ابعاد تاریخی» نامیده و آشکارا کنگره را دعوت کرده که آن را رد کند.
همزمان با تشدید اختلاف میان اسرائیل و آمریکا بر سر توافق، روزنامه گاردین از بازدید هیئتی ۶۰ نفر از اعضای کنگره از بیت‌المقدس خبر داد. هزینه این مسافرت از سوی آیپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، تامین شده است. آیپک نفوذ فوق العاده ای بر قوه قانونگذاری آمریکا در راستای تامین منافع اسرائیل دارد و این نهاد هزینه فراوانی برای بسیج افکار عمومی و اعضای کنگره علیه توافق هسته ای اختصاص داده است.
آیپک مدعی است که توافق امنیت و منافع رژیم صهیونیستی را در معرض تهدید جدی قرار داده و به همین دلیل ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن از نمایندگان خود را به ایالت های آمریکا اعزام کرده تا علیه توافق نامه سخنرانی و لابی کنند. در تقابل با این کار و بنا به درخواست باراک اوباما، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی توجیهی با این فعالان شرکت کرده است.
به گزارش گاردین، آیپک بودجه‌ای ۴۰ میلیون دلاری را برای تبلیغ در ۴۰ ایالت آمریکا اختصاص داده و حتی این احتمال مطرح شده است که یک میلیاردر یهودی مانند شلدون ادلسون، تا صد میلیون دلار برای این کارزار هزینه کند. شلدون آدلسون سرمایه‌دار یهودی؛ مالک بسیاری از هتل‌ها و کازینوها در سراسر جهان است که یکی از سرسخت ترین مخالفان باراک اوباما و از دوستان بنیامین نتانیاهو است.
همچنین عنوان شده که احتمالاً دولت آمریکا در نظر دارد جاناتان پولارد، جاسوسی که در سال ۱۹۸۷ میلادی به خاطر انتقال هزاران سند محرمانه ارتش آمریکا به اسرائیل به حبس ابد محکوم شد، را آزاد کند. عنوان شده که این تصمیم بی ارتباط با توافق هسته ای نیست و در راستای تلاش آمریکا برای قانع ساختن مقامات اسرائیلی می باشد.
اوباما نیز از بودجه ۲۰ میلیون دلاری تبلیغات تلویزیونی بر ضد توافق سخن گفته است.
در نهایت، مخالفان تبرجام می گویند ایران تمایل بسیاری برای توافق دارد و برهمین اساس می توان پس از شوک رد توافق از سوی کنگره بار دیگر تهران را به پای میز مذاکرات کشاند و امتیازات بیشتری گرفت اما
با تمامی این رایزنی ها و هزینه ها کنگره فضای محدودی برای عرض اندام دارد؛ چرا که  بعید به نظر می رسد که مخالفان توافق هسته‌ای بتوانند رای دو سوم نمایندگان سنا و کنگره را برای مخالفت با نظر نهایی رئیس جمهور جلب کنند.
این در حالی است که دولت آمریکا نیز تبلیغات و رایزنی های گسترده ای را برای جلب موافقت یهودیان و رژیم صهیونیستی انجام داده است. در این باره می توان به سفر دو هفته پیش وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل و دیدار ارنست مونیز با رهبران یهودیان آمریکا اشاره کرد.
 
 
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟