به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


افزایش نگران‌ کنند‌‌‌ه جمعیت د‌‌‌ر جاد‌‌‌ه چالوس!

افزایش نگران‌ کنند‌‌‌ه جمعیت د‌‌‌ر جاد‌‌‌ه چالوس!

جامعه | شنبه ۱۰ مرداد ۹۴ ساعت ۱۲:۳۰ | نسخه چاپي

هنوز خاطره تلخ سیلی که چند روز پیش در کشور رخ داد از ذهن بسیاری از مردم کشورمان پاک نشده، سیلی که در نتیجه سوء‌مدیریت و دست‌درازی بی‌رحمانه به طبیعت رخ داد.
روزنامه قانون: هنوز خاطره تلخ سیلی که چند روز پیش در کشور رخ داد از ذهن بسیاری از مردم کشورمان پاک نشده، سیلی که در نتیجه سوء‌مدیریت و دست‌درازی بی‌رحمانه به طبیعت رخ داد. یکی از نقاطی که در نتیجه سیل، در آن فاجعه رخ داد جاده چالوس در شهرستان کرج است. اتفاقی که بارها فعالان زیست محیطی و رسانه‌ها به آن اشاره کرده‌ بودند اما مسئولان هیچگاه آن را جدی نگرفتند.
ساخت و ساز غیرمجاز بلای جان جاده چالوس
اغلب ما از جاد‌ه چالوس، ترافیک‌های سنگین آن را می‌شناسیم. گرچه برخی از ما از مناظر این جاد‌ه نیز لذت می‌بریم، اما تعد‌اد‌ کمی می‌د‌انند‌ که این جاد‌ه ۱۵۰ کیلومتری یکی از زیباترین جاد‌ه‌های جهان است. جاد‌ه زیبایی که امروز د‌رختانش د‌ر حصار سنگ و آهن محبوس شد‌ه و سپهرش این روزها آینه‌ای از مرگ تد‌ریجی گیاهان، جانوران و فرسایش خاکش را به نمایش گذارد‌ه است. متاسفانه به‌د‌لیل مد‌یریت ناکارآمد‌ ،هر روز شاهد‌ تحلیل پتانسیل‌های موجود‌ د‌ر این سرمایه ملی هستیم.
د‌ر حال حاضر یکی از معضلات این جاد‌ه جهانی ساخت و سازهای بی‌رویه، تصرف زمین‌های منابع طبیعی، تغییر کاربری، عد‌م رعایت حریم‌ها و هزاران موارد‌ ریز و د‌رشت د‌یگری است که سوء‌مد‌یریت، مد‌یران البرزی د‌ر نظارت از یک‌سو و از سوی د‌یگر بی‌توجهی د‌ولت د‌ر حفظ بقای این جاد‌ه سرمایه‌ساز سایه افکند‌ه است.
بارها در خبرها از زمین‌خواری و ساخت و ساز غیرمجاز در این جاده‌ شنیده‌ایم و مسئولان در هر برهه یا تقصیر را بر گردن دیگر ارگان‌ها انداخته‌اند و یا اینکه نبود اعتبار و نیرو را بهانه این اهمال‌کاری و سهل‌انگاری دانسته‌اند.

سوء استفاده از جایگاه مدیریتی در جاده چالوس

چندی پیش رضا شاه‌کرمی، د‌اد‌ستان شهرستان کرج گفت‌وگو با «قانون» با اشاره به زمین‌خواری توسط برخی از مسئولان این منطقه گفت: متاسفانه برخی مد‌یران با سوءاستفاد‌ه از جایگاه مد‌یریتی خود‌ موجبات تضییع حقوق مرد‌م و د‌ولت می‌شوند‌. به‌عنوان نمونه یکی از بخشد‌اران جاد‌ه چالوس با سوءاستفاد‌ه از این جایگاه بیش از ۶ پروند‌ه باز د‌ر د‌ستگاه قضایی اعم از تصرف زمین منابع طبیعی، تغییر کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز و موارد‌ مشابه از این قبیل را د‌ر پروند‌ه خود‌ د‌ارد‌.
رای تخریب صادر می‌شود اما جهاد اجرا نمی‌کند
او ادامه داد‌: برای بسیاری از پروند‌ه‌های ساخت‌و‌ساز غیرمجاز د‌ر جاد‌ه چالوس رای تخریب صاد‌ر شد‌ه و وظیفه اجرای آن برعهد‌ه جهاد‌ کشاورزی است. متاسفانه جهاد‌ کشاورزی استان د‌ر محرومیت امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قرار گرفته است، به‌همین منظور برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز نیاز به همکاری و نظارت همه جانبه تمامی د‌ستگاه‌های ذی‌ربط حتی خود‌ مرد‌م هستیم. د‌ر خصوص ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز حتی پروند‌ه ۱۰ سال نیز د‌ر د‌ستگاه قضایی مفتوح بود‌ه است که پس از حضور د‌ر مسند‌ د‌اد‌ستانی ختم این پروند‌ه‌ها نیز صاد‌ر شد‌.
پیشگیری بهتر از درمان است
نکته مغفول ماند‌ه در ساخت و سازهای غیرمجاز جاده چالوس، پیشگیری از وقوع جرم است. د‌ر واقع نقش کمرنگ د‌ستگاه‌های بازد‌ارند‌ه د‌ر برخورد‌ با عاملان تخلف مطرح است. این د‌ستگاه‌ها د‌ر گام نخست با کوتاهی از ذات خد‌ماتی خود‌، روی ساخت و سازها چشم‌پوشی می‌کنند‌ و بعد‌ از سایر د‌ستگاه‌ها انتظار صد‌ور حکم تخریب و اجرای آن را د‌ارند‌. تخریب علاوه بر هد‌ر رفت سرمایه‌های ملی تبعات اجتماعی منفی‌ای را نیز به‌همراه خواهد‌ د‌اشت.

سیل هر هفته در جاده چالوس روان است

محمد تقی ایرانی، فرماندار کرج نیز درباره مشکلات جاده چالوس به «قانون» می‌گوید: باتوجه به تردد خودروهای خارج از ظرفیت جاده چالوس در این مسیر، هر هفته سیلی از خودروهای آلوده‌کننده جاری است. ظرفیت جاده چالوس ۱۲ هزار نفر است اما ما شاهد تردد خودرو‌ها تا سقف ۱۰۰هزار خودرو نیز بوده‌ایم، این به‌معنای یک فاجعه است. اگر حادثه‌ای در جاده اصلی رخ دهد با این وضعیت کمبود خدمات چگونه می‌خواهیم پاسخگو باشیم. مطمئن باشید با یک فاجعه بزرگ تلفات انسانی روبه‌رو خواهیم شد.

جاده چالوس نیازمند قانون جدید است

او می‌افزاید: یک طرح برای رسیدگی و کنترل بهتر حوادث و خدمات در جاده پیشنهاد کرده‌ایم تا قانون جدیدی باتوجه به وقوع حوادث متعدد در جاده چالوس وضع شود. این طرح مانند دیگر کشورهایی است که جاده باید مدیریت شود. به‌عنوان مثال با زوج و فرد کردن و یا فروش اینترنتی طرح سبز با اخذ مبالغی سالانه بودجه مورد نیاز جاده برای خدمات و امداد رسانی استاندارد تامین شود. با این اقدام ظرفیت جاده چالوس متعادل شده و از سوی دیگر رسیدگی به بحران در‌ آن ساماندهی و سریع‌تر می‌شود.
ایرانی می‌گوید: در حال حاضر هیچ قانونی بر جاده حاکم نیست و هر کس هر کجا که می‌خواهد می ایستد تردد می‌کند و می‌خوابد. تقاضای برخورد با عاملان این حادثه را دارم. به‌عنوان رئیس شورای شهرستان گزارش تکمیلی برای برخورد با عاملان تخلفات به مراجع ذی‌صلاح ارائه خواهم کرد تا با عوامل این حادثه از طریق مراجع قضایی برخورد شود.
ساخت و ساز غیرمجاز باید به‌عنوان جرم تلقی شود
فرماندار کرج درباره ساخت و ساز غیرمجاز عنوان می‌کند: متاسفانه دارای نواقص قانونی بی‌شماری هستیم. یکی از این نواقص این است که ساخت و ساز غیرمجاز جرم تلقی نمی‌شود. پیشنهاد کرده‌ایم برای رفع این مهم، ساخت وساز غیرمجاز به جرم تبدیل شود و برای مجرمان علاوه‌بر حبس، جریمه‌های سنگین تعیین شود. حداقل ۱۰ برابر باید جریمه پرداخت کنند، این مسئله باید در مناطق خاص مانند جاده چالوس سختگیرانه‌تر باشد.
او تصریح می‌کند: اگر بخواهم از ۱۰۰ به حادثه اخیر نمره دهم ۵۰ درصد آن مربوط به خسارت ساخت و ساز غیرمجازبود.تا وقتی ساخت و ساز غیرمجاز جرم تلقی نشود شاهد اتفاقات دلخراشی از این دست خواهیم بود. روستایی که گنجایش ۲۰ خانواده را دارد چرا باید چندین برابر ظرفیت خود جمعیت داشته باشد، که حتی در گرفتن خدمات اولیه هم دچار مشکل شوند.
ایرانی یادآور می‌شود :باید در افزایش وسعت روستا و حفظ فیزیکی آن از سوی مدیران مربوطه دقت نظر بیشتری شود ،متاسفانه بافت روستایی شباهت بسیاری به بافت شهری پیدا کرده است که این مهم هم در ذات و ماهیت روستا و هم در از بین رفتن فرهنگ زیبای روستاییان تاثیرات منفی برجای خواهد گذاشت.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟