رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


خورشید شبهای کویر راروشن می کند

جامعه | پنجشنبه ۰۸ مرداد ۹۴ ساعت ۲۱:۱۳ | نسخه چاپي

استفاده از انرژی خورشیدی در روستاهای دور افتاده کرمان برای تولید برق این روزها رونق یافته و شبهای روستانشینان کویر با استفاده از انرژیهای نو روشن می شود.

به گزارش مهر، استان کرمان پهناورترین استان کشور است اما جمعیت ساکن در این استان نزدیک به سه میلیون نفر تخمین زده می شود این در حالی است که تقریبا نیمی از جمعیت موجود در استان کرمان را روستانشینان تشکیل می دهند. اما اگر نگاهی به پراکنش روستاها در سطح جغرافیایی استان کرمان بیندازیم به خوبی می بینیم که پراکندگی جمعیت در این استان بسیار بالاست.

طی فاصله برخی از نقاط استان برای رسیدن به یکدیگر گاه به هشت ساعت می رسد و روستاهای کرمان از اعماق کویر تا روستاهای صعب العبور کوهستانی و یا جنگلی پراکنده اند. این مساله خدمات رسانی به روستاییان را با چالش عمده مواجه کرده است.

در بخش برق رسانی هزینه های انتقال نیرو بسیار بالا براورد می شود و به همین دلیل استفاده از پتانسیلهای محلی برای تامین انرژی در دستور کار قرار گرفته است.

در بخش آب سعی شده است با تکمیل مجتمع های آبی مشکلات رفع شود و آبرسانی به هزار روستا با تانکر انجام می شود اما در بخش برق رسانی هزینه های انتقال نیرو بسیار بالا براورد می شود و به همین دلیل استفاده از پتانسیلهای محلی برای تامین انرژی در دستور کار قرار گرفته است.

وزش بادهای متوالی و با سرعت قابل توجه در مناطقی مانند شهداد و جنوب کرمان زمینه استفاده از این انرژی را در این مناطق مهیا کرده است و امکان سنجی ایجاد ایستگاههای بادی نیز در دستور کار قرار گرفته است اما پر رنگ ترین زمینه استفاده از انرژی نو در استان کرمان در زمینه انرژی خورشیدی به خصوص در روستاها و بخش خدمات شهری در شهرهای بزرگ است.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان این استان به عنوان پایلوت استفاده از انرژی خورشیدی در نظر گرفته شده است و به افرادی که از این نوع انرژی استفاده کنند تسهیلات پرداخت می شود.

استفاده های انرژی خورشیدی

همچنین در سالهای اخیر فروش گسترده وسایل برقی که با استفاده از انرژی خورشیدی کار می کنند نیز در استان کرمان رونق خاصی گرفته است.

کرمان بیشترین روزهای آفتابی در طول سال را دارد

محمد خرسندی، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: کرمان از جمله مناطق مستعد کشور برای توسعه انرژی خورشیدی است میزان متوسط روزهای خورشیدی در کشور به طور متوسط دو هزار و ۸۰۰ ساعت است اما این میزان در استان کرمان سه هزار و ۲۰۰ ساعت است.

وی افزود: در برخی از مناطق استان کرمان در هر روز ۱۳ ساعت قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد و زمینه لازم برای توسعه استفاده از پنلهای خورشیدی فراهم می شود.

در برخی از مناطق استان کرمان در هر روز ۱۳ ساعت قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد و زمینه لازم برای توسعه استفاده از پنلهای خورشیدی فراهم می شود.

وی ادامه داد: در برخی از مناطق شمال و جنوب استان کرمان میزان تابش انرژی بالای شش کیلووات ساعت است که حتی از متوسط جهانی نیز بالا تر است و به همین دلیل نیز در شرکتهای برق شمال و جنوب استان کرمان استفاده از انرژی خورشیدی به صورت ویژه پیگیری می شود.

 خرسندی افزود: در شهر کرمان نیز شهرداری این شهر در بسیاری از موارد از جمله آبگرمکن های خورشیدی و خدمات شهری از پنلهای خورشیدی استفاده کرده است و حتی چراغهای راهنمایی و رانندگی و روشنایی معابر شهری و جاده ها از طریق پنلهای خورشیدی تامین می شود که در این زمینه شهر سیرجان در کنار کرمان نقش پر رنگی داشته است.

وی گفت: هزینه کابل کشی و انتقال انرژی و پستهای برق در بیابانهای استان برای رساندن برق به روستاهای کم جمعیت بسیار بالاست از سوی دیگر حفظ جمعیت در این روستا ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و بهترین حالت ایجاد ایستگاههای خورشیدی برای تولید برق با استفاده از پنلهای کم هزینه است که هم اکنون نیز در دهها روستا اجرا شده و به نظر می رسد به زودی توسعه چشمگیر خواهد یافت.

ارائه تسهیلات برای نصب پنلهای خورشیدی

خرسندی ادامه داد: در راستای توسعه استفاده از انرژی خورشیدی در استان کرمان تسهیلات مناسبی نیز در اختیار مردم استان قرار گرفته است و ۵۰ درصد هزینه نصب و تهیه پلنها با دولت و مابقی بر عهده بهره بردار خانگی است و حتی برق مازاد نیز از تولید کننده برق خانگی خریداری می شود.

وی ادامه داد: تنها در جنوب استان کرمان در سال ۹۰ سه روستا در سال ۹۲ به تعداد ۱۰ روستا در سال گذشته ۱۳ روستا از ایستگاههای انرژی خورشیدی بهره مند شده اند و این روند در شمال کرمان نیز اجرا شده است.

وی افزود: در تحقیقی علمی که نتایج آن منتشر شده است میزان برآورد استان کرمان در زمینه استفاده بهینه از انرژی خورشیدی امکان سنجی شده است و نتایج این تحقیق نشان می دهد با استفاده از اطلاعات ماهواره ای از ۱۴ ایستگاهی که در کرمان مورد مطالعه قرار گرفته است تمامی این ایستگاهها که در مناطق مختلف استان بوده اند ۶۰ درصد تابش را دریافت کرده اند.

این استاد دانشگاه افزود: طبق این تحقیق علمی در فصل بهار بیشترین مقدار تابش رسیده به سطح زمین مربوط به ایستگاه بافت و زرند و در فصل تابستان مربوط به ایستگاه شهربابک و زرند و در فصل پاییز مربوط به ایستگاه ارزوئیه و جیرفت و در فصل زمستان مربوط به ایستگاه انار و زرند بوده است.

علی افتخاری، معاون شرکت توزیع برق شمال استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از راهکارهای نو که در استان کرمان برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد تولید برق از انرژی خورشیدی است.

وی تصریح کرد: استان کرمان در این خصوص پایلوت در نظر گرفته شده است و این طرح در مناطق مختلف استان در دستور کار قرار دارد.

افتخاری ادامه داد: انرژی خورشیدی در استان کرمان صرفه اقتصادی بالایی دارد و استان در این زمینه از جایگاه خاصی برخوردار است.

رمان بردسیر و بافت از بهترین مناطق برای نصب پنلهای خورشیدی است و دولت نیز از بخش خصوصی در این زمینه حمایت لازم را انجام خواهیم داد.

افتخاری گفت: استفاده از این انرژی علاوه برکمک به صرفه جویی در زمینه انرژی و توسعه اقتصادی کشور به توسعه زیست محیطی نیز کمک شایان توجهی خواهد کرد.

وی از اجرای طرحهای پنل خورشیدی در شهرستان زرند خبر داد و افزود: طبق آمار میزان تولید انرژی از پنلهای خورشیدی در استان کرمان به دلیل تابش مناسب خورشید بیشتر از هر جای دیگر از کشور است.

معاون شرکت توزیع برق شمال استان کرمان گفت: کرمان بردسیر و بافت از بهترین مناطق برای نصب پنلهای خورشیدی است و ما نیز از بخش خصوصی در این زمینه حمایت لازم را انجام خواهیم داد.

وی گفت: از سرمایه گذاران دعوت می کنیم برای تولید انرژی در این بخش حضور یابند و زمینه لازم برای برگشت سرمایه و حمایتهای علمی و پشتیبانی از این نوع سرمایه گذاری در استان مهیا است.

به نظر می رسد با توجه به اقلیم استان کرمان در زمینه وزش بادهای مناسب برای نصب توربینهای بادی و همچنین تابش خورشید در ایام طولانی از سال و عدم ابرناکی آسمان زمینه برای تولید انرژی نو در استان کرمان مهیا است و دولت نیز حمایتهای لازم در این خصوص را در دستور کار قرار داده است.

گرایش مردم به استفاده از پنلهای خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز می تواند علاوه بر صرفه جویی دراز مدت در هزینه های خانوار زمینه لازم را برای توسعه استفاده از انرژیهای پاک و حفاظت از محیط زیست و حتی کسب درآمد خانگی فراهم می کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟