رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا مک‌لارن P1LM در پیستی که به جهنم سبز مشهور است رکورد جدیدی را ثبت کرده است.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


کوتاه قدها این مطلب را از دست ندهند

مهم‌ترین نكته در استایل تمركز كردن روی چیزهایی است كه می‌توانید آنها را تغییر دهید. هر چند بیشتر مواقع ما آدم‌ها روی مسائلی در ظاهر خود تمركز ...


توافق هسته‎ای از سد کنگره گذر می‎کند

توافق هسته‎ای از سد کنگره گذر می‎کند

سیاست | پنجشنبه ۰۸ مرداد ۹۴ ساعت ۲۱:۳۲ | نسخه چاپي

یک کارشناس مسائل داخلی آمریکا با اشاره مخالفت های شدید نمایندگان کنگره آمریکا در هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان تاکید کرد: «درصد بسیار بالایی از پیش بینی ها نشان می دهد که توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 از سد کنگره عبور خواهد کرد؛ چه با رای کنگره و چه با وتوی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا.»

امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل داخلی آمریکا، در گفت‎وگو با فرارو، ضمن بیان این مطلب با اشاره به جلسه دو روز پیش وزرای خارجه، انرژی و دارایی آمریکا با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره توافق هسته ای و اینکه چرا که چرا مواضع اعضای این مجلس علیه توافق هسته ای نسبت به نمایندگان سنا تند و تیزتر بود گفت: مجلس نمایندگان آمریکا بر خلاف سنا عموما تمرکزی کمتر بر مسائلی همچون سیاست خارجی و مسائل امنیتی آمریکا دارند.

وی افزود: مجلس نمایندگان آمریکا بیشتر مسائل داخلی آمریکا همچون مسائل اقتصادی، اجتماعی و محلی را پیگیری می کنند. این در حالی است که سناتورهای آمریکایی در مجلس سنا به مسائل کلان تر همچون موضوعات ملی و بین الملل می پردازند.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: به همین دلیل بر خلاف سناتورها نمایندگان مجلس نمایندگان نسبت به موضوعاتی همچون توافق هسته ای که در چارچوب مسائل بین الملل قرار دارد از اطلاعات کمتری برخوردارند هستند.

ابوالفتح تصریح کرد: ضمن اینکه انتخابات مجلس نمایندگان هر دو سال یکبار برگزار می شود این در حالی است که در مجلس سنا تنها یک سوم نمایندگان هر دو سال یک بار در انتخابات شرکت می کند. بر این اساس اعضای مجلس نمایندگان بیشتر در معرض رای عمومی قرار دارند که این امر می تواند دائم نفرات این مجلس را به روز کند که این به این معنای است که اعضای مجلس نمایندگان در مقایسه با سنا از تجربه کمتری برخوردار هستند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل همین برگزاری انتخابات در هر دوسال یکبار مجلس نمایندگان بیشتر تحت تاثیر لابی های فعال در آمریکا هستند و لابی های یهودی همچون آیپک به دلیل تامین منابع مالی این مجلس نفوذ قابل توجه ای در این مجلس دارند و به نوعی بیشتر اعضای مجلس نمایندگان به نوعی وامدار آیپک هستند.

این کارشناس مسائل داخلی آمریکا افزود: بنابراین با در نظر گرفتن مجموعه این عوامل از قبل پیش بینی می شد که در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در مقایسه با جلسه روابط خارجی سنا، مواضع تند و تیزتر و گزنده تری علیه توافق هسته ای اتخاذ شود. با این حال در نهایت و در مرحله رای گیری رای سنا از اهمیت بیشتری به لحاظ سیاسی در مقایسه با مجلس نمایندگان برخوردار است.

ابوالفتح در ادامه درباره سرنوشت این توافق در دو مجلس سنا و نمایندگان گفت: جمع بندی مواضع و سخنان مخالفان توافق هسته ای در دو مجلس نمایندگان و سنا حول این محور بود که که توافقی که با ایران شده است یک توافق خوب و مطلوب نیست و ایران با همین توافق هم امکان دستیابی به سلاح هسته ای را دارد چرا که برنامه هسته ای ایران اساسا متوقف نشده است و بعد از 15 سال ایران می تواند به برنامه خود را با سرعت بیشتری دنبال کند و این باعث می شود که تهدیدها علیه اسرائیل همچنان باقی بماند.

وی افزود: اما آنچه کاخ سفید و نمانیدگان دولت آمریکا در جلسات مشترک با اعضای کنگره روی آن سرمایه گذاری وسیعی کرده اند تا به واسطه آن بتوانند رای موافق کنگره درباره توافق هسته ای را جلب کنند همانطور که بارها پس از این توافق بر آن تاکید کردند این است که اگر با ایران به این توافق نمی رسیدند چه می شد.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: به گفته مقامات آمریکایی در صورت عدم حصول توافق هسته ای با ایران، با توجه به اینکه ادامه اعمال تحریم ها امکان پذیر نیست، جمهوری اسلامی می تواند نه 15 سال آینده بلکه فردای برهم خوردن توافق به بمب هسته ای دست یابند و موقعیتی خطرناک تر از قبل پیدا کند.

وی تصریح کرد: در این شرایط به گفته مقامات کاخ سفید در صورت عدم توافق ورود به جنگ به تنها گزینه پیش روی آمریکا تبدیل می شد که بر اساس آنچه کری به نقل از مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد جنگ هم دیگر نمی تواند دانش هسته ای ایران را از بین ببرد.

ابوالفتح در ادامه گفت: بر این اساس با وجود این ادله ای که کاخ سفید و موافقان توافق هسته ای ایران مطرح کرده اند، رای منفی به توافق هسته ای در کنگره به معنای رای به دست یابی ایران به سلاح هسته ای (به زعم آمریکایی ها) و رای به ورود آمریکا به جنگ علیه ایران خواهد بود که همین امر رای منفی دادن کنگره به توافق هسته ای را مقدار زیادی سخت می کند.

این کارشناس مسائل داخلی آمریکا افزود: با وجود مواضع سفت و سختی که نمایندگان دو مجلس نمایندگان و سنا علیه توافق هسته ای گرفتند و به نوعی با آن مخالفت کردند آنها این نکته را حتما در نظر خواهند داد که برای رای منفی خود به توافق هسته ای حتما باید پاسخگوی حوزه های انتخابیه خود به ویژه درباره احتمال ورود آمریکا به یک جنگ دیگر هم باشند.

وی با بیان اینکه توافق هسته ای در کنگره آمریکا اکنون در یک فضای کاملا احساسی در حال بررسی است گفت: گذشت زمان ممکن است تب و تاب نمایندگان را بخواباند و آنها را وادار به اتخاذ تصمیم عاقلانه کند با این حال در صورت رای منفی آنها به توافق اوباما توان این را دارد که مصوبه کنگره را وتو کند هر چند کاخ سفید به دنبال آن است تایید این توافق را در همان کنگره اخذ کند.

ابوالفتح درباره اینکه آیا کنگره از قدرت لازم برای بی اثر کردن وتوی اوباما برخوردار است (در صورت وتوی اوباما نیاز به دوسوم آرای هر دو مجلس نمایندگان و سنا برای خنثی کردن وتوی رئیس جمهور خواهد بود) گفت: اکنون که ما صحبت می کنیم کنگره از چنین اکثریتی برخوردار نیست. البته گروه ها و لابی های یهودی اعلام کرده اند که قصد دارند در روزهای آینده 20 میلیون دلار برای مخالفت با این توافق هزینه کنند.

وی افزود: اما به هر حال با توجه به اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین 28 عضو شورای وزیران اتحادیه اروپا بر این توافق صحه گذاشته اند و حتی پس از این توافق وزیران اروپایی یک به یک راهی ایران شده اند و در حال بررسی همکاری های اقتصادی شده اند بدون آنکه منتظر اجرای توافق بماند، رای منفی دادن به توافق بسیار سخت است.

این کارشناس مسائل داخلی آمریکا ادامه داد: از سوی دیگر رای تعیین کننده درباره توافق هسته ای با ایران به ویژه پس از رای منفی کنگره و در مرحله بی اثر کردن وتوی اوباما، آرای دموکرات های مردد است. کاخ سفید اعلام کرده است که در روزهای آینده با نمایندگان دموکرات سنا و کنگره جلسه مشترکی تشکیل خواهد داد تا این مسئله مهم را یادآوری کند که سال آینده سال انتخابات است و شکست اوباما در عمده ترین برنامه سیاست خارجی شانس دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را به طور قابل توجه ای کاهش خواهد داد.

وی تصریح کرد: از این رو آنها باید میان پیروزی دموکرات ها در انتخابات سال آینده و یا تبعیت از دیدگاه های اسرائیل یکی را انتخاب کنند که این امیدواری نزد دولتمردان آمریکا وجود دارد که مرددین در کنگره به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده رای دهند.

ابوالفتح در خاتمه گفت: در هر حال برای قضاوت نسبت به سرنوشت توافق هسته ای در کنگره کمی زود است باید تعطیلات یک ماهه کنگره به پایان برسد، نمایندگان دوباره به دو مجلس سنا و نمایندگان بازگردند تا با کاهش هیجانات وتب و تاب های داخلی بتوان قضاوت بهتری در این باره داشت اما درصد بسیار بالایی از پیش بینی ها نشان می دهد که توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 از سد کنگره عبور خواهد کرد؛ چه با رای کنگره و چه با وتوی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟