هایما با موتور توربو شارژ درایران+تصاویر

هایما S7 یک خودرو شاسی بلند با ظاهر و تجهیزات مناسب است. که توسط ایران خودرو به بازار ایران عرضه شد. حال پس از ورود این خودرو به تازگی اخباری ...


دعوای حواصیل و مار

تصاویری جالب و دیدنی از دعوای حواصیل و مار بر سر یک ماهی در جنوب هند را مشاهده می کنید که ظاهرا منقار حواصیل از دندان های مار قوی تر عمل کرده ...


محصول جدید پژو+تصاویر

خودروساز فرانسوی پژو از محصول جدید خود(Peugeot 301) رونمایی کرد.


توقف صادرات مرغ وتخم مرغ بدلیل آنفلوانزا؛ تخم‌مرغ نیم‌پز نخورید

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با بیان اینکه صادرات مرغ و تخم مرغ متوقف شده است، گفت: مردم از مصرف مرغ و تخم مرغ نیم پز خودداری و این محصولات را به صورت کاملا پخته مصرف کنند.


زیباترین زنان جهان در کدام کشورها هستند+تصاویر

در این رده بندی که توسط سایت بسیار معتبر UCITYGUIDES صورت گرفته ده تا از کشور هایی که زیباترین زنان را دارند طبق این رده بندی مشاهده می کنید.


آیا بزرگی غدد لنفاوی در کودکان خطرناک است؟

سلامت | سه شنبه ۰۶ مرداد ۹۴ ساعت ۹:۲۰ | نسخه چاپي

بزرگی حاد و علامت دار غدد لنفاوی گردنی در شیر خواران و کودکان یک پدیده شایع است که معمولا بطور خود به خود و طی مدت 4 تا 6 هفته بدون دخالت درمانی بهبود پیدا می کند ولی اگر بعد از این مدت  زمانی بهبودی حاصل نشده یا اینکه  بزرگی این  غدد  به دلیل عفونت باشد، دخالت درمانی ضرورت پیدا می کند.
 دکتر جواد غروبی استاد دانشگاه و  فوق تخصص جراحی اطفال در گفت و گو با عصر ایران ف  در مورد اینکه چه زمانی باید اقدامات درمانی بر روی بیمار مبتلا به بزرگی حاد و علامت دار غدد لنفاوی گردنی انجام شود گفت: مواردی که نیاز به دخالت درمانی را تعیین می کنند شامل: بزرگی یک طرفه غدد لنفاوی گردنی، وجود تب، درد شدید هنگام لمس توده گردنی و ضایعه با قطر بیش از 3 سانتی متر است که در این موارد کشت اولیه از ترشحات به منظور تعیین مسیر درمانی انجام شده و بعد از آن به صورت تجربی درمان علیه میکرب های استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک شروع می شود.
وی ادامه داد: سونو گرافی و آسپیراسیون با سوزن (کشیدن بافت و مایع از داخل غده ی لنفاوی مبتلا به وسیله ی سرنگ) در تشخیص علت این بیماری کمک کننده است ولی جراحی در این بیماری با هدف تشخیص و درمان به عنوان آخرین اقدام توصیه می شود.
علل بزرگی غدد لنفاوی گردنی
 دکتر غروبی عفونت های ویروسی و میکربی را از علل شایع  این بیماری ذکر کرد و افزود: بزرگی و التهابی مربوط به بیماری های دیگر که به صورت واکنشی می توانند سبب بزرگی غدد لنفاوی شوند شامل عفونت های قارچی، سل، باکتری های بی هوازی، توکسوپلاسما و واکسیناسیون است.
 بزرگ شدن غدد لنفاوی چه موقع خطرناک است
این استاد دانشگاه در پاسخ به پرششی مبی بر اینکه بزرگ شدن غدد لنفاوی چه موقع خطرناک است گفت: یکی از علل غیر شایع ولی خطرناک و جدی این بیماری ابتلا به سرطان یا بدخیمی مثل لنفوم  است ولی خوشبختانه در 87 درصد بیماران  اینگونه ضایعات خوش خیم است. 
وی ادامه داد: سونوگرافی اندازه و گرفتاری غدد لنفاوی را نشان می دهد ولی این روش در تشخیص غده لنفاوی بدخیم از خوش خیم ارزش کمتری داشته به طوری که  صحت تشخیصی آن حدود 20 در صد است.
آیا بزرگی غدد لنفاوی در کودکان خطرناک است؟
بیوپسی و آسپیراسیون با سوزن
 دکتر غروبی در مورد بهترین روش تشخیص علت بزرگ شدن غدد لنفاوی گفت: آسپیراسیون با سوزن (کشیدن بافت و مایع از داخل غده ی لنفاوی مبتلا به وسیله ی سرنگ) در تشخیص علت بزرگی غدد لنفاوی گردنی ارزش بالایی دارد و عوارض این اقدام نیز بسیار کم و ناچیز است .
وی ادامه داد: بیوپسی و یا برداشتن کامل ضایعه و توده، ارزش تشخیصی قطعی دارد ولی عوارضی مانند عفونت زخم، اسکار زخم (بد ماندن جای زخم)، عود ضایعه و فلج عصبی را می تواند در پی داشته باشد.
توصیه های کلیدی
 این استاد دانشگاه  با بیان اینکه در تشخیص این بیماری  توصیه های کلیدی  مطرح می شود گفت: در مورد این بیماری مواردی باید کنترل شود که از جمله آن  تحت نظر گرفتن ضایعات دو طرف صورت با اندازه کمتر از 3 سانتی متر بدون درد و بدون قرمزی است. غدد لنفاوی با سایز2 تا 3  سانتی متر همراه با درد و حساسیت شدید در موقع لمس، قرمزی و  یا چرک نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد که دوره درمان در اینگونه موارد حدود 10 روز است.
 
بررسی بزرگی غدد لنفاوی در کودکان/ چه زمانی باید جراحی کرد(+عکس)
 
 چه زمانی نیاز به جراحی داریم 
این فوق تخصص جراحی اطفال در مورد اینکه در این بیماری چه زمانی نیاز به عمل جراحی داریم گفت: توده های گردنی یا بزرگی غدد لنفاوی با قطر بیش از 3 سانتمتر، بدون درد، بدون قرمزی و التهاب، با قوام سفت و بی حرکت خصوصا اگر با تب و افزایش سایز کبد وطحال و کاهش وزن همراه بوده  و در طی 2 هفته نیز ایجاد شده باشند حتما نیازمند توجه، بیوپسی و برداشتن کل ضایعه است. همچنین آبسه های گردنی نیز نیاز به تخلیه با سرنگ و یا جراحی دارند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: