افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


آیا بزرگی غدد لنفاوی در کودکان خطرناک است؟

سلامت | سه شنبه ۰۶ مرداد ۹۴ ساعت ۹:۲۰ | نسخه چاپي

بزرگی حاد و علامت دار غدد لنفاوی گردنی در شیر خواران و کودکان یک پدیده شایع است که معمولا بطور خود به خود و طی مدت 4 تا 6 هفته بدون دخالت درمانی بهبود پیدا می کند ولی اگر بعد از این مدت  زمانی بهبودی حاصل نشده یا اینکه  بزرگی این  غدد  به دلیل عفونت باشد، دخالت درمانی ضرورت پیدا می کند.
 دکتر جواد غروبی استاد دانشگاه و  فوق تخصص جراحی اطفال در گفت و گو با عصر ایران ف  در مورد اینکه چه زمانی باید اقدامات درمانی بر روی بیمار مبتلا به بزرگی حاد و علامت دار غدد لنفاوی گردنی انجام شود گفت: مواردی که نیاز به دخالت درمانی را تعیین می کنند شامل: بزرگی یک طرفه غدد لنفاوی گردنی، وجود تب، درد شدید هنگام لمس توده گردنی و ضایعه با قطر بیش از 3 سانتی متر است که در این موارد کشت اولیه از ترشحات به منظور تعیین مسیر درمانی انجام شده و بعد از آن به صورت تجربی درمان علیه میکرب های استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک شروع می شود.
وی ادامه داد: سونو گرافی و آسپیراسیون با سوزن (کشیدن بافت و مایع از داخل غده ی لنفاوی مبتلا به وسیله ی سرنگ) در تشخیص علت این بیماری کمک کننده است ولی جراحی در این بیماری با هدف تشخیص و درمان به عنوان آخرین اقدام توصیه می شود.
علل بزرگی غدد لنفاوی گردنی
 دکتر غروبی عفونت های ویروسی و میکربی را از علل شایع  این بیماری ذکر کرد و افزود: بزرگی و التهابی مربوط به بیماری های دیگر که به صورت واکنشی می توانند سبب بزرگی غدد لنفاوی شوند شامل عفونت های قارچی، سل، باکتری های بی هوازی، توکسوپلاسما و واکسیناسیون است.
 بزرگ شدن غدد لنفاوی چه موقع خطرناک است
این استاد دانشگاه در پاسخ به پرششی مبی بر اینکه بزرگ شدن غدد لنفاوی چه موقع خطرناک است گفت: یکی از علل غیر شایع ولی خطرناک و جدی این بیماری ابتلا به سرطان یا بدخیمی مثل لنفوم  است ولی خوشبختانه در 87 درصد بیماران  اینگونه ضایعات خوش خیم است. 
وی ادامه داد: سونوگرافی اندازه و گرفتاری غدد لنفاوی را نشان می دهد ولی این روش در تشخیص غده لنفاوی بدخیم از خوش خیم ارزش کمتری داشته به طوری که  صحت تشخیصی آن حدود 20 در صد است.
آیا بزرگی غدد لنفاوی در کودکان خطرناک است؟
بیوپسی و آسپیراسیون با سوزن
 دکتر غروبی در مورد بهترین روش تشخیص علت بزرگ شدن غدد لنفاوی گفت: آسپیراسیون با سوزن (کشیدن بافت و مایع از داخل غده ی لنفاوی مبتلا به وسیله ی سرنگ) در تشخیص علت بزرگی غدد لنفاوی گردنی ارزش بالایی دارد و عوارض این اقدام نیز بسیار کم و ناچیز است .
وی ادامه داد: بیوپسی و یا برداشتن کامل ضایعه و توده، ارزش تشخیصی قطعی دارد ولی عوارضی مانند عفونت زخم، اسکار زخم (بد ماندن جای زخم)، عود ضایعه و فلج عصبی را می تواند در پی داشته باشد.
توصیه های کلیدی
 این استاد دانشگاه  با بیان اینکه در تشخیص این بیماری  توصیه های کلیدی  مطرح می شود گفت: در مورد این بیماری مواردی باید کنترل شود که از جمله آن  تحت نظر گرفتن ضایعات دو طرف صورت با اندازه کمتر از 3 سانتی متر بدون درد و بدون قرمزی است. غدد لنفاوی با سایز2 تا 3  سانتی متر همراه با درد و حساسیت شدید در موقع لمس، قرمزی و  یا چرک نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد که دوره درمان در اینگونه موارد حدود 10 روز است.
 
بررسی بزرگی غدد لنفاوی در کودکان/ چه زمانی باید جراحی کرد(+عکس)
 
 چه زمانی نیاز به جراحی داریم 
این فوق تخصص جراحی اطفال در مورد اینکه در این بیماری چه زمانی نیاز به عمل جراحی داریم گفت: توده های گردنی یا بزرگی غدد لنفاوی با قطر بیش از 3 سانتمتر، بدون درد، بدون قرمزی و التهاب، با قوام سفت و بی حرکت خصوصا اگر با تب و افزایش سایز کبد وطحال و کاهش وزن همراه بوده  و در طی 2 هفته نیز ایجاد شده باشند حتما نیازمند توجه، بیوپسی و برداشتن کل ضایعه است. همچنین آبسه های گردنی نیز نیاز به تخلیه با سرنگ و یا جراحی دارند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟