به بهانه شماره پیراهن نامألوف اشنایدرلین در اورتون

شماره‌ پیراهن‌های عجیب؛ از داویدز تا رونالدو و رونالدینیو + تصاویر

بازیکنان زیادی در دنیای فوتبال بوده و هستند که شماره پیراهن‌های‌شان با شماره‌های مألوفی که می‌شناسیم، متفاوت بوده است.


آشپزخانه شاداب تر با اصول فنگ شویی!+تصاویر

حضور انرژی مثبت در هر فضایی از دکوراسیون داخلی شما لازم و ضروری است. قوانین فنگ شویی که بیشتر آنها بر مبنای کاربرد، ایمنی و نظافت فضا تعریف ...


آشپزخانه شاداب تر با اصول فنگ شویی!+تصاویر

حضور انرژی مثبت در هر فضایی از دکوراسیون داخلی شما لازم و ضروری است. قوانین فنگ شویی که بیشتر آنها بر مبنای کاربرد، ایمنی و نظافت فضا تعریف شده اند به شما کمک می کنند بتوانید فضایی مطابق با نیازهای خود و در حقیقت ...


تصاویر تاریخی از مصاحبه مطبوعاتی امام پس از فرار شاه

پس از خروج شاه از کشور مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از طریق سازماندهی مساجد برقراری امنیت در بیشتر نقاط تهران را به عهده گرفتند و عملا ارتش ...


آیا محسن رضایی،مصوبه مجمع تشخیص مصلحت را زیر پا می گذارد؟

جبهه مردمی نیروهای انقلاب به عنوان یک تشکل سیاسی نوظهور، خیلی زود مورد پشتیبانی «سرلشکر» محسن رضایی قرار گرفت.


گامی دیگر در راه کشف  زمین 2.0
کشف سیاره فراخورشیدی مشابه زمین در اعماق فضا

گامی دیگر در راه کشف زمین ۲.۰

ستاره شناسان موفق شدند سیاره‌ای فراخورشیدی را پیدا کنند که تاکنون شبیه‌ترین سیاره فراخورشیدی به زمین است.

دانش | پنجشنبه ۰۱ مرداد ۹۴ ساعت ۱۸:۵۴ | نسخه چاپي

شبکه خبری پچ پچ: ستاره شناسان در جلسه خبری ویژه‌ای که ظهر روز 5 شنبه اول مرداد (به‌وقت شرقی آمریکا) برگزار کردند خبر از کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به نام کپلر-452ب دادند ک در مداری مشابه زمین، ستاره مادرش را دور می‌زند. بااین‌وجود این سیاره نسخه یک‌به‌یک زمین نیست و ابعاد آن 60 درصد بزرگ‌تر از زمین تخمین زده شده است.

به گفته شکارچیان فراخورشیدی ها تاکنون این سیاره یکی از نزدیک‌ترین سیاره مشابه زمین است که کشف شده است.

دلیل اصلی که چنین سیاره‌های موردتوجه جدی دانشمندان قرار دارند، این است که این سیاره ها ممکن است از نظر ابعاد و دما در موقعیتی باشند که امکان وجود آب مایع روی آن‌ها وجود داشته باشد و شاید میزبانی مناسب برای حیات – به شکلی که می‌شناسیم – باشند.

این سیاره اینک در خانواده سیاره‌های فراخورشیدی نزدیک به زمین قرار گرفته است و تا زمانی که سیاره‌ای دقیقاً شبیه زمین را پیدا کنیم یکی از نزدیک‌ترین گزینه‌ها به زمین شماره 2 خواهد بود.

البته اینکه چه سیاره‌ای در این فهرست سیاره‌های مشابه را باید مشابه‌ترین در نظر گرفت بستگی به مقایسه برخی از پارامترهای آن‌ها دارد برای مثال سیاره کپلر-186 اف که سال 2014 کشف آن اعلام شده بود، ازنظر ابعاد به زمین شبیه‌تر بود اما به دور ستاره‌ای می‌چرخید که ستاره شناسان آن‌ها را کوتوله‌های قرمز می‌نامند. این ستاره‌ها که دارای ابعاد کوچک‌تری از خورشید هستند نسبت به خورشید به‌مراتب سردتر به شمارمی روند.

سیاره تازه کشف‌شده کپلر 452-ب به دور ستاره‌ای می‌گردد که متعلق به همان خانواده ستاره‌های مشابه خورشید ما است. این ستاره تنها 4 درصد پرجرم تر از خورشید و تنها 10 درصد درخشان‌تر از خورشید ما است. سیاره کپلر -452ب، هر 385 روز یک‌بار ستاره خود را دور می‌زند که بدین ترتیب مدت تناوب مداری‌اش یا یک سال آن 5 درصد طولانی‌تر از زمین است (مدت تناوب مداری زمین 365 روز است).

هنوز امکان اندازه‌گیری جرم این سیاره وجود ندرد به همین دلیل ستاره شناسان به‌طور غیرمستقیم و استفاده از مدل‌های مختلف جرم این سیاره را تخمین می‌زنند و تا الان بهترین حدس‌ها این است که این سیاره حدود 5 برابر زمین جرم داشته باشد.

اگر این سیاره ساختاری سنگی داشته باشد در این صورت بر اساس داده‌های موجود انتظار می‌رود که دارای آتش‌فشان‌های فعال سطحی بوده و گرانش سطحی آن دو برابر زمین باشد.

این دنیای جدیدی یکی از 500 سیاره‌ای است که بر اساس داده‌های کپلر به‌عنوان نامزد سیاره فراخورشیدی معرفی‌شده‌اند. 12 سیاره از این فهرست احتمال می‌رود – در صورت تأیید – دارای قطرهایی کمتر از دو برابر زمین بوده و در منطقه‌ای که به کمربند حیات معروف است به دور ستاره خود در حال گردش باشند.

این ناحیه به منطقه‌ای در اطراف یک ستاره گفته می‌شود که انرژی دریافتی از ستاره مادر اجازه شکل گرفتن حیات روی آن را می‌دهد. از این فهرست 500 تایی کپلر-452ب نخستین نامزدی است که سیاره بودن آن تأیید می‌شود.

بااین‌وجود اگر معلوم شود که واقعاً این سیاره سطحی سنگی دارد به دلیل اینکه ستاره مادر آن – که مشابه خورشید ما است – یک ونیم میلیارد سال سالخورده‌تر از زمین ما است، این سیاره می‌تواند آیینه‌ای از آینده زمین ما به شمار برود.

کشف این سیاره گامی دیگر در راه مسیر کشف سیاره فراخورشیدی زمین مانند است که هدفی مهم برای شکارچیان فراخورشیدی ها به شمار می‌رود. اگرچه هنوز تا این نقطه فاصله داریم اما تلاش‌ها در این مسیر در حال پیشروی است.

نخستین سیاره فراخورشیدی در نیمه دهه 1990 میلادی کشف شد و از آن زمان تاکنون بیش از 5580 سیاره به‌عنوان نامزد سیاره فراخورشیدی ثبت‌شده‌اند که از بین آن‌ها 1881 سیاره تأییدشده‌اند. بخش عمده‌ای از این سیاره‌ها به کمک تلسکوپ فضایی کپلر کشف شدند که در سال 2009 به مدار زمین اعزام شد. این سیاره در مدت مأموریتش به‌طور دائم از قاب ثابتی در میان دو صورت فلکی شلیاق و دجاجه تصویربرداری و نورسنجی می‌کرد. در این قاب بیش از 145 هزار ستاره رشته اصلی وجود داشت و این تلسکوپ به دنبال نشانه‌هایی از عبور سیاره‌های فراخورشیدی از مقابل قرص اصلی ستاره می‌گشت که نوعی کسوف خفیف ایجاد می‌کردند.

بررسی سیاره‌های فراخورشیدی نه‌تنها می‌تواند مکان‌های احتمالی وجود حیات در کیهان را به ما نشان بدهد که بررسی آن‌ها به‌طور بنیادین درک ما از تحول منظومه شمسی را نیز دگرگون خواهد کرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟