عجم:بهبود رابطه با مصر به فاصله تغییر نام یک خیابان بود

دکتر محمدعجم پژوهشگر و کارشناس خلیج فارس در خصوص تغییرات در سیاست خارجی مصر معتقد است که نباید دچار خوش بینی و هیجان شد.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


گفت‌وگوهای محرمانه‌ای که منجر به مذاکراه با ایران شد

گفت‌وگوهای محرمانه‌ای که منجر به مذاکراه با ایران شد

سیاست | پنجشنبه ۰۱ مرداد ۹۴ ساعت ۸:۳۳ | نسخه چاپي

در ماه‌هایی که گذشت ایران، امریکا و پنج قدرت دیگر برای مذاکرات هسته‌ای با هم ملاقات می‌کردند، تصاویر زیادی از آنها در هنگام گشت و گفت‌وگو و دست تکان دادن از بالکن هتل منتشر می‌شد، اما مطمئنا صرفنظر از این چهره‌های عمومی، افرادی هم در پشت صحنه نقش کلیدی در مذاکرات داشتند. یکی از این افراد ویلیام برنز بود.
او یکی از دیپلمات‌های ارشد و باتجربه ایالات متحده است که نخستین‌بار در سال ۲۰۰۸ هنگام مذاکرات ایران و پنج قدرت دیگر جهانی از سوی جورج دبلیو بوش به این مذاکرات اعزام شد. اما این ملاقات کوتاه دستاوردی نداشت. با این حال پنج سال بعد در سال ۲۰۱۳ مذاکرات پرمخاطره و محرمانه‌ای به رهبری برنز بین مذاکره‌کنندگان ایرانی و امریکایی به شکل چهره به چهره برگزار شد.
به گزارش اعتماد، آن روز او با هواپیمایی بی‌نام دولتی سفر کرد. حالا باید او را از عوامل معتبر بنیانگذار بزرگ‌ترین موفقیت دیپلماتیک با ایران در ۳۵ سال گذشته دانست. او در گفت‌وگو با «ان‌پی‌آر» درباره مذاکرات اولیه و چالش‌های پیش‌رو می‌گوید. گفتنی است این گفت‌وگو جهت افزایش آگاهی خوانندگان منتشر شده است و به معنی تایید و یا رد نظرات این مقام پیشین وزارت خارجه امریکا نیست.
‌ به مارس ۲۰۱۳ بازگردیم، زمانی که شما با یک ماموریت واقعا محرمانه برای گفت‌وگوی چهره به چهره با ایرانیان و فراهم کردن یک معامله محتمل پرواز کردید.
بله من می‌دانستم که تا آن زمان، ۳۵ سال بود که بین ایران و ایالات متحده هیچ نوع ارتباط پایدار دیپلماتیک برقرار نبوده و دو طرف بسیار به هم بی‌اعتماد بودند بنابراین فکر می‌کنم، آن زمان ما قطعا از اهمیت تعامل مستقیم آگاه بودیم و متقاعد شده بودیم که این اقدام مهم را بی‌سر و صدا انجام دهیم چون می‌دانستیم که بسیار دشوار است و هرگونه کنشی با واکنش گسترده عمومی روبه‌رو می‌شد اما واقعا قلمرو ناشناخته‌ای بود و شما می‌دانید من شک و تردید داشتم که ما به پیشرفتی دست بیابیم. به گمانم صادقانه است که بگویم همتایان ایرانی ما هم با توجه به سابقه مساله، شک و تردید داشتند. ولی قطعا مشخص شد که چنین اقدامی باعث شد که ما در مذاکرات جدی به پیشرفت دست یابیم.
‌ بسیار خب! هنگامی که شما نخستین بار برای شروع این فرآیند وارد شدید، دولت محمود احمدی‌نژاد در راس قرار داشت، آیا شما آن موقع فکر می‌کردید در حال انجام کار درستی هستید؟
دلایل زیادی برای شک و تردید وجود داشت اما پس از انتخاب روحانی و انتخاب ظریف به عنوان وزیر خارجه، ما پیشرفت‌هایی برای دست یافتن به یک توافق موقت داشتیم و در این توافق، ما قادر به معرفی برخی روش‌های بازرسی سرزده بسیار مهم شدیم که در ازای آن تحریم‌هایی هم لغو شدند.
یک نمونه از آن بازرسی‌های توافق موقت که در توافق جامع هم آمده به ما به عنوان مثال می‌گویید چگونه رخ داد؟
منظور من این است که مذاکرات برای ما بسیار مهم بود و کاملا سخت مبارزه شد و تا موضوع داشتن دسترسی روزانه به تاسیسات هسته‌ای ایران هم پیش رفت. به عبارت دیگر، در نطنز و فردو و همچنین به رآکتور آب سنگین اراک و سپس داشتن دسترسی مستمر به کل زنجیره‌ای از فعالیت‌های معادن اورانیوم و سانتریفیوژها و سیلوهای ذخیره‌سازی.
فکر می‌کنم که رویه قضایی مهمی که برای توافق جامع انجام شد، به این معنا بود که شما با هر نوع نگاهی بدانید که شما می‌توانید تشخیص بدهید که کل برنامه ایران کار مخفیانه‌ای برای انجام دادن ندارد و با نظارت بر کل زنجیره تامین هسته‌ای، شما قادر به تشخیص هر نوع تلاش برای منحرف کردن مواد به یک برنامه پنهان خواهید بود.
‌ یکی از انتقادات که از سوی منتقدان جمهوریخواه و اسراییل مطرح می‌شود این است که وقتی تحریم‌ها برداشته شوند، ایران قادر به استفاده از جریان میلیاردها دلار خود برای سرپا نگه داشتن اسد در سوریه، حزب‌الله در لبنان و هر نوع فعالیت دیگر خواهد بود، آیا ایران نمی‌تواند این کارها را انجام دهد؟
من در این سال‌ها یک دیدگاه عملگرایانه یافته‌ام. من انتظار ندارم، در نتیجه یک توافق هسته‌ای، یک تحول یک شبه آنگونه که شما انتظار دارید در رفتار ایران رخ دهد. من فکر می‌کنم اقدامات ایران در لبنان، در سوریه در یمن به احتمال زیاد منافع ما و دوستان ما را تهدید می‌کند اما فکر می‌کنم این اقدامات می‌تواند بسیار بیشتر ما را تهدید کند، اگر ایران مسلح به بمب هسته‌ای شود، یا اگر برنامه هسته‌ای خود را نامحدود و نامحسوس ادامه دهد.
در همین حال شما می‌دانید، در بهترین حالت، که ایران هیچ نوع تاسیسات هسته‌ای نداشته باشد و هیچ نوع غنی‌سازی انجام ندهد نیز ممکن نیست. اما معتقدم که دو چالش فوق‌العاده مهم در این حرکت پیش روی ما قرار دارد؛ اول این است که اجرای دقیق توافق یک چالش کوچک نیست و همچنین شما می‌دانید که ایالات متحده همواره در گذشته بزرگ نبوده است. این امر به مقدار زیادی مستلزم توجه روز به روز است تا مطمئن شوید که ایران و همچنین هر‌کس دیگری در این توافق به تعهدات خود عمل می‌کند.
مورد دوم که بسیار مهم است، جاسازی توافق هسته‌ای در استراتژی منطقه‌ای گسترده‌تر است. چشم‌اندازی که به نظر روشن است این است که چگونه رفتار ایران در بسیاری از مناطق دیگر چون خلیج فارس و در اسراییل و در جاهای دیگر دوستان ما را تهدید می‌کند و این ما را به مقابله با رفتار ایران سوق می‌دهد. همان‌طور که شما می‌دانید و من فکر می‌کنم زمان این را تعیین می‌کند و ممکن است که شما تغییری در رفتار ایران ببینید، چنانچه هنری کیسینجر یک‌بار گفت، ایران همانی می‌شود که نه فقط یک انقلاب یا یک سوژه است بلکه یک ملت، یکی دیگر از قدرت بلند پرواز منطقه است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟