لحظه شکار عقاب

(Sadie Whiteloks) عکاس سرشناس حیات وحش تصاویری دیدنی از لحظه شکار یک ماهی توسط عقاب را از دریاچه‌ای که پر از تمساح است را شکار کرده. این دریاچه در پارک ملی کروگر در کشور آفریقا جنوبی است.


توصیه های موثر برای بهبود روابط زناشویی!

اگر روابط زناشویی تان دچار مشکل شده است و حس میکنید امور از دستتان خارج شده اند و دیگر همسرتان با شما هماهنگ نیست و رفتارهای وی با شما تغییر ...


یکی از نادرترین اتفاقات آسمانی را ببینید!+تصاویر

آسمان و کشف رموز آن همیشه برای دانشمندان و پژوهشگران از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.


روحانی وزرای پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد

رییس جمهور، سید رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی‌فر و فخرالدین احمدی دانش ‏‏‏آشتیانی را برای تصدی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش ...


یک پیشمرگ زن، 3 داعشی را اسیر کرد!+عکس

در این تصویر پیشمرگ زن، سه عنصر تروریست داعشی را به اسارت گرفته و علاوه بر این خودرویشان را نیز مصادره کرده است.


نظرسنجی صدا و سیما درباره «ماه عسل»

نظرسنجی صدا و سیما درباره «ماه عسل»

| چهارشنبه ۳۱ تير ۹۴ ساعت ۹:۴۴ | نسخه چاپي

روابط عمومی رسانه ملی بر اساس تماس‌هایی که مخاطبان با شماره‌های واحد ۱۶۲ داشته‌اند نوعی نظرسنجی درباره سریال‌ها و برنامه‌های صدا و سیما انجام داده است.
این گزارش می‌گوید که آمارهای ثبت شده در سیستم تلفنی امور مخاطبان روابط عمومی صدا و سیما نشانگر آن است که در ماه مبارک رمضان امسال، تعداد ۸۰۹۰۱ نفر با این واحد تماس گرفته‌اند که از این تعداد حدود ۷۱ درصد آن ها نسبت به ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان اظهار نظر کرده اند و مابقی نیز در ارتباط با دیگر برنامه ها و موضوعاتی مختلف نظرات خود را بیان کرده اند. از این میان ۷۵.۵ درصد رضایت خود را نسبت به برنامه‌ های ماه مبارک رمضان (اعم از برنامه های ترکیبی و نمایشی) اعلام کرده اند.
این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که عمده دلایل رضایت تماس گیرندگان نسبت به برنامه‌های رمضان پرداختن به مضامین اجتماعی، اخلاقی و دینی در ساختارهای نمایشی و ترکیبی بوده و بیشترین تماس‌های مردمی در ارتباط با ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان به سریال‌ها و برنامه‌های ویژه افطار شبکه‌ها اختصاص داشته است.
بر اساس این گزارش از بین برنامه های ترکیبی ویژه افطار «ماه عسل» و «ماه سپید» از شبکه سوم سیما، «جشن رمضان» و «عقیق» از شبکه پنج سیما، بیشترین تماس ها را به خود اختصاص داده اند که در مجموع حدود ۷۲ درصد تماس گیرندگان از تماشای برنامه های مذکور احساس رضایت داشته اند. در این میان برنامه «ماه عسل»، علیرغم انتقادهایی که نسبت به دو قسمت برنامه شده بود، بیشترین میزان رضایت یعنی حدود ۷۷ درصد را به خود اختصاص داده بود و ۶۹ درصد تماس گیرندگان نیز نسبت به برنامه «جشن رمضان» اظهار رضایت داشته‌اند.
اما دلیل رضایت تماس‌گیرندگان از این برنامه چه بوده است؟ این گزارش می‌گوید که از عمده ترین دلایل رضایت تماس گیرندگان نسبت به برنامه «ماه عسل» می توان به مواردی نظیر پرداختن به موضوعات اجتماعی و سوژه‌های جذاب، آموزنده بودن مطالب، ارائه ایده‌های نو، بیان داستان‌های واقعی و تاثیرگذار، انتخاب مهمانانی از متن جامعه، اجرای مسلط و صمیمی مجری، به چالش کشاندن مخاطب نسبت به موضوع، اجرای طرح محسنین و جریان سازی در مورد کودکان کم‌توان مالی و نیازمند محبت، و... اشاره کرد.
در نظرسنجی پیامکی برنامه حدود سه میلیون نفر نظر خود را نسبت به برنامه اعلام کرده بودند، که حاکی از رضایت مخاطبان نسبت به «ماه عسل» است.
برنامه «ماه سپید» از دیگر برنامه‌هایی بوده که توجه برخی‌ها را به خود جلب کرده بود، میزان رضایت از این برنامه در میان کسانی که تماس گرفته بودند و برنامه را پیگیر بودند، بیش از ۶۰ درصد بوده است و گفتگوها و اجراهای موسیقی از جذابیت‌های برنامه اعلام شده بود.
تماس‌گیرندگان در خصوص دیگر برنامه‌های مذهبی شبکه‌های سیما نظیر «نوسفران»، «شب‌های قدر»، «مداحی ها»، «کوی محبت»، «نیاز»، «ماه خدا»، نظرات خود را ارائه کرده‌اند.
برنامه «خندوانه» شبکه نسیم یکی دیگر از برنامه های پربیننده در ماه مبارک رمضان بوده است.
از دیگر برنامه های ماه مبارک رمضان که از شبکه های سیما پخش شد، برنامه «عقیق» بود که به داستان زندگی افرادی که در جستجوی حقیقت، مجذوب معارف اسلامی شدند و به دین اسلام گرویدند، می‌پرداخت.
«ویژه برنامه های سحر»، «جمع خوانی قرآن کریم»، و «تلاوت قرآن» از شبکه های مختلف، باقی تماس های مردمی را به خود اختصاص داده اند که اغلب شامل درخواست های مختلف برای بهترشدن برنامه ها بود. در این تماس ها بیان شده بود که پخش برنامه جمع خوانی قرآن از سیما، توانسته نهضت جمع خوانی قرآن را در مساجد کشور پدید آورد.
اجرای «ویژه برنامه سحر» شبکه اول سیما توسط حسن سلطانی و مباحثی که به صورت تلفنی با مهمانان مطرح می شد و نیز اجرای اذان در سکوی نفتی از موارد مورد توجه مخاطبان بود.
پخش زنده مراسم شب قدر از حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) از شبکه سه سیما نیز از مواردی بود که توجه علاقمندان به برنامه های سحر سیما را به خود جلب کرده بود و مردم نسبت به آن واکنش نشان می دادند.
از دیگر برنامه هایی که مورد توجه قرار گرفت پخش موسیقی و سرود زنده در ویژه برنامه های بعد از افطار بود که از شبکه های سیما پخش می شد، برنامه هایی نظیر «ماه سپید» و «جشن رمضان» که با اجرای موسیقی به گفته برخی از تماس گیرندگان، نشاط را برای روزه داران و مخاطبان برنامه فراهم کرده بود. هر چند که پخش برخی از موسیقی ها انتقادهایی را نیز به همراه داشت اما به دلیل نحوه اجرا، بدیع بودن و تصویربرداری مناسب، توجه و رضایت برخی تماس گیرندگان را نیز به همراه داشته است.
از میان سریال های ویژه رمضان، «پایتخت ۴» از شبکه اول سیما موضوع اول تماس گیرندگان بوده است. نشاط بخشی، آموزش غیرمستقیم نکات اخلاقی، ایجاد روحیه همکاری میان اعضای خانواده، توجه به روابط بین زن و مرد، توجه همزمان به وظایف همسری و مادری شخصیت هما در کنار فعالیت های اجتماعی، بازی خوب بازیگران، نمایش زندگی‌های ساده و بی‌آلایش، کارگردانی خوب و... از مهم ترین نظرات ارایه شده در خصوص این سریال بود و براساس تحقیقات مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما ۷۸ درصد نسبت به آن رضایت داشته اند.
همچنین سریال های «دردسرهای عظیم» و «گاهی به پشت سر نگاه کن» در رتبه‌های بعدی قرار دارند. سریال «دردسرهای عظیم» با حدود ۶۴ درصد توانسته رضایت مخاطبان را به خود اختصاص دهد. محتوای آموزنده، نمایش اختلاف طبقاتی، طنز اجتماعی و... از موارد مورد تأکید مخاطبان بوده است.
مهم ترین انتقادها در ماه مبارک رمضان به تداخل و همپوشانی برخی برنامه های پرمخاطب نظیر «خندوانه»، «ماه عسل»، «محله گل و بلبل» و «مسابقات والیبال» با یکدیگر بوده است.
همچنین حدود ۱۰ درصد مجموع تماس گیرندگان نسبت به برنامه های رادیویی ماه مبارک رمضان اظهار نظر کرده‌اند که از این بین، برنامه های لحظه افطار و مناجات بیشترین قدردانی ها را به همراه داشته است.
پخش تلاوت قاریان منتخب مردم از سوی شبکه قرآن نیز از جمله برنامه هایی بوده که درصدی از رضایت تماس گیرندگان را به همراه داشته است.
پخش زنده مراسم شب های لیالی قدر نیز از شبکه های سیما و شبکه های رادیویی از دیگر ویژه برنامه های صداوسیما بوده که رضایت افرادی که مراسم احیا را در منازل خود برگزار می‌کردند، به همراه داشته است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: